Wysłannik piekieł – recenzja komiksu „Hellblazer tom 1 i 2”

John Constantine to jedna z ikonicznych postaci ze świata komiksów Vertigo, reprezentująca dokładnie to, czym swych czytelników zaskakiwał, ale też szokował ten imprint DC Comics w latach 90. Cyniczny, brutalny, bezwzględny, a przy tym wściekle inteligentny bohater był prawdziwym koszmarem swoich czasów. Zło jeszcze nigdy nie było takie zachęcające.

Polski czytelnik komiksów po raz pierwszy miał styczność z tą postacią w 2008 roku, kiedy to Egmont opublikował pierwszy tom z serii tworzonej przez Gartha Ennisa (scenariusz) i Williama Simpsona (rysunki) ze słynnymi okładkami Glenna Fabry’ego. Łącznie do 2010 ukazało się pięć albumów. Po latach wydawca powraca do przygód Johna Constantine’a i tym razem sięga po historie napisane przez Briana Azzarello.

Brian Azzarello doskonale czuje się w przepełnionym przemocą świecie „Hellblazera”. Jego opowieści idealnie wpasowują się w koncepcję bohatera wykreowanego przez Alana Moore’a we współpracy z Stephenem R. Bissette’em, Rickiem Veitchem i Johnem Totlebenem. Constantine jest więc dokładnie taki, jakiego kochamy. Bezczelny, cyniczny i na każdym kroku wychodzi z niego zwyczajny cham. A jednak trudno odmówić mu uroku. Tym samym wraz z bohaterem przyjdzie nam przemierzyć szmat Ameryki, od stanowego więzienia o zaostrzonym rygorze przez na pozór sielską prowincję aż po ekskluzywne kluby dla bogatych sadomasochistów.

O ile Azzarello potrafi oddać charakter Constantine’a bezbłędnie, o tyle jednak coś zgrzyta w przedstawianych przez niego historiach. Owszem, wszystko to tworzy całość, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że bohater porusza się trochę bezwiednie, zupełnie przypadkiem trafiając na kolejne elementy układanki. Tym samym czytelnik nabiera coraz większego przekonania, że gdyby nie sprawcza ręka autora, Constantine niewiele by zdziałał.

Dwa tomy przygód Johna Constantine’a przygotowane przez Briana Azzarello do spółki z Richardem Corbenem, Stevem Dillonem, Marcelo Frusinem i Dave’em V. Taylorem, którzy zasiedli za stołem kreślarskim, to dopiero początek podróży przez Amerykę z wysłannikiem piekieł za przewodnika. Wydawca zapowiedział kolejne części, dzięki którym czytelnik będzie mógł odświeżyć sobie opowieści Gartha Ennisa oraz poznać bohatera w kreacji przygotowanej przez Warrena Ellisa.

Karol Sus

Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Richard Corben, Steve Dillon, Marcelo Frusin, Dave V. Taylor
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2019
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170×260 mm
Stron: 408
Cena: 109,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328141421

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *