Wyniki konkursu z powieścią „Co kryje twoje imię?”

Drodzy czytelnicy,

Z nadesłanych przez Was propozycji wybraliśmy dwie najbardziej naszym zdaniem przerażające historie bezkarnych zbrodniarzy. Zostali odszukani przez nasze dwie czytelniczki: Katarzynę Różalską i Katarzynę Muller. Serdecznie gratulujemy wygranej!

buch-christian-springerCzy to wojna zrodziła tych wszystkich zbrodniarzy? Czy zło tkwiło w nich od zawsze, więc gdy nadszedł czas, wyszło ono i z dumą prężyło pierś, mówiąc: „I co mi zrobicie”?

Alois Brunner mógł bronić się, że tylko wykonywał rozkazy. Czyżby? Był zaufanym podwładnym Adolfa Eichmanna – architekta Holokaustu – i z równą determinacją nadzorował wywóz Żydów z różnych części Europy (z Austrii, Niemiec, Czech, Grecji, Bułgarii) do obozów koncentracyjnych. Oczyszczali teren, aby „czysta rasa” mogła pławić się w luksusach.

Brunner odpowiedzialny był za śmierć setek tysięcy ludzi. Nie tylko kierował prześladowanych do komór gazowych w obozach zagłady, ale i z obojętnością patrzył na ich śmierć z głodu, wycieńczenia i w wyniku chorób, gdy umieszczano ich w gettach.

Wykonywał rozkazy, ale to w żaden sposób nie usprawiedliwia ogromu zadanego cierpienia!

Po wojnie udało mu się uciec i ukryć. Jego losy nie są do końca znane. Prawdopodobnie został zatrudniony przez CIA, potem uciekł do Syrii, gdzie zatrudniono go jako doradcę rządu w sprawach tortur i represji. Był sądzony zaocznie i skazany na śmierć, ale cóż z tego, gdy nie można go było złapać. Zmienił nazwisko na Fischer. Do dziś nie ma jasnych informacji o jego śmierci. Krążyły plotki, że nastąpiło to w 1996 roku, ale jeśli nadal żyje, pozostaje ostatnim wysoko postawionym i nieukaranym zbrodniarzem, współwinnym zagłady milionów Żydów europejskich.

***

Moja mroczna opowieść związana jest z postacią Piotra Śmietańskiego, owianą równie mroczną tajemnicą. Niewiele wiadomo bowiem o jego młodości, nie sposób jednoznacznie określić, co robił w okresie okupacji niemieckiej, a co więcej…nie ma pewności, czy obecnie żyje. Można powiedzieć, że ten człowiek w ogóle nie istniał, ponieważ nawet nie ma jego danych w rejestrze PESEL.

smietanski2_EtzG153eA co wiadomo? W latach 1944-1956 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej Piotr Śmietański był dowódcą plutonu egzekucyjnego, którego tak naprawdę nie było. Pluton ten składa się bowiem tylko z jednej osoby, a mianowicie Kata do ,,wyłącznej dyspozycji szefa’’ w osobie samego Śmietańskiego. Sam nie potrafił się dobrze podpisać (był praktycznie analfabetą), za to doskonale opanował posługiwanie się bronią, którą wykorzystał podczas większości z 1000 odbytych tam egzekucji. Miał jedną wypróbowaną metodę – zabijał strzałem w tył głowy, metodą sowiecką. Bez skrupułów, z zimną krwią i satysfakcją – jak relacjonowali później świadkowie – pobierając za tę „morderczą pracę” spore „wynagrodzenie”.

W tym miejscu mam pewną wątpliwość. Moja wypowiedź powinna dotyczyć oprawcy, który PRZEZ DŁUŻSZY CZAS unikał sprawiedliwości. W przypadku KATA z Mokotowa znowu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy zasłużona kara została mu wymierzona. Raczej nie. To co wiemy – to domniemania. Wiadomo, że 2004 r. IPN wobec braku konkretnych i wiarygodnych danych umorzył toczące się przeciw niemu śledztwo. Prawdopodobnie w 1950 r. zmarł na gruźlicę, ale są też hipotezy, że Śmietański nadal cieszy się życiem i mieszka obecnie w Izraelu…

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *