Wiwisekcja alkoholika – recenzja komiksu „Pijak”

„Pijak” Jakoba Hinrichsa na podstawie prozy i życia Hansa Fallady, niemieckiego pisarza publikującego w dobie weimarskich Niemiec, okazał się sporym zaskoczeniem. Komiks wydany przez Non Stop Comics to zupełnie inny rodzaj publikacji niż te, do których przyzwyczaił czytelników katowicki wydawca. Mocny i pełny bólu obraz człowieka zatracającego się coraz bardziej w nałogu to bowiem historia, która bardziej pasuje do oferty Kultury Gniewu czy Timofa.

Niemniej jednak opowieść Hinrichsa na pewno zostanie doceniona przez miłośników ambitnego komiksu, przemawiającego do czytelnika naturalizmem. Fallada jako morfinista i alkoholik opisywał swoje przeżycia, przenosząc je na literacką fikcję, przedstawioną m. in. w wydanym w 1944 roku „Pijaku”, pierwowzorze komiksu. Hinrichs poszedł jednak o krok dalej. W swoim komiksie autor łączy wątki z powieści ze zdarzeniami z prawdziwego życia pisarza. Tworzy w ten sposób pełną cierpienia opowieść o słabym człowieku poddającym się nałogowi.

Warstwa graficzna komiksu bardzo dobrze oddaje przeżycia bohatera i jego wewnętrzne rozterki. Nieco chaotyczna kreska i pełne krzykliwych kadrów plansze wzbudzają w czytelniku poczucie osaczenia i – co tu kryć – odrazy wobec Fallady.

Całość tworzy tym samym odpychające, ale zarazem niezwykle fascynujące w swym naturalizmie studium na temat nałogu i zatracaniu w nim własnej tożsamości.

Karol Sus

Scenariusz: Jakob Hinrichs, Hans Fallada
Rysunki: Jakob Hinrichs
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2018
Tytuł oryginału: Der Trinker
Tłumaczenie: Mirosław Hacia
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 165×240 mm
Stron: 160
Cena: 54,90 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 978-83-8110-633-7

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *