„Wieczny Batman #2” – recenzja

W czerwcu nakładem wydawnictwa Egmont ukazała się kontynuacja serii „Wieczny Batman” zawierająca zeszyty #22-34 wydania oryginalnego, które w Stanach ukazywały się jako tygodnik. Rozpisana na równy rok (pięćdziesiąt dwa zeszyty) ograniczona seria („limited series”) zebrana została w trzy opasłe integrale. Jednocześnie, z informacji zawartej na końcu albumu można dowiedzieć się, że trzeci tom ukaże się jeszcze w październiku tego roku.

 

WiecznyBatman2

Komiks kontynuuje wątki rozpoczęte w poprzednim albumie. Batman, a z nim czytelnicy, dowiaduje się wreszcie, kto stoi za atakami na Gotham City i odpowiada za wrobienie komisarza Gordona i włam do posiadłości Wayne’ów. Thomas Elliot, kryjący się pod pseudonimem Hush, były przyjaciel Bruce’a, nie cofnie się przed niczym, aby zniszczyć życie Batmana. Postać zbrodniarza stworzonego w 2003 roku przez Jepha Loeba i Jima Lee (dwunastozeszytowa historia „Batman: Hush”) nie była dotąd specjalnie eksploatowana, stąd może cieszyć sięgnięcie przez scenarzystów po kogoś spoza standardowych przeciwników Mrocznego Rycerza. Tym bardziej, że nie jest to jedyna niespodzianka przygotowana przez twórców.

Z punktu widzenia historii postaci Bruce’a i jego alter ego, „Wieczny Batman” jest interesującym komiksem, szczególnie, jeśli zwróci się uwagę na stosunki panujące w posiadłości Wayne’ów. Ukazany w „Batman #3: Śmierć rodziny” („Batman: Death of the Family”) konflikt pomiędzy członkami przybranej rodziny Batmana wciąż niesie się echem w innych seriach, z tą postacią w roli głównej. W „Wiecznym Batmanie” pomocnicy Nietoperza znów powoli zaczynają sobie ufać. Czy na długo? Ponowne zawierzenie sobie nawzajem, nikomu nie przychodzi łatwo. Pod tym względem scenariusz wypada bardzo naturalnie. Dzięki rozpisaniu historii na tak dużą liczbę numerów, widać brak pośpiechu w ukazywaniu relacji pomiędzy poszczególnymi postaciami, co dobrze wpływa na odbiór całości. Również stosunki panujące pomiędzy Alfredem, a jego córką zasługują na uwagę, jako sprawnie rozpisana opowieść o próbie odzyskania miłości dziecka. Wojskowe przeszkolenie zarówno Pennywortha jak jego córki może i hartuje charakter, ale z całą pewności nie ułatwia rozmów o swoich uczuciach.

 

WiecznyBatman2_p18

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszego tomu, także tu scenarzyści zmieniają się w poszczególnych numerach, mimo że działają według określonego klucza przygotowanego przez pomysłodawców, Scotta Snydera i Jamesa Tyniona IV. Głównymi scenarzystami są jednak Tim Seeley, Kyle Higgins i Ray Fawkes, a także wspomniany wcześniej James Tynion IV, który napisał dwa zeszyty.

WiecznyBatman2_p58

Zdecydowanie większe roszady kadrowe odbywają się w warstwie graficznej serii, gdzie rysownicy zmieniają się za stołem kreślarskim praktycznie w każdym numerze. W ten sposób podczas lektury komiksu czytelnik obcuje aż z jedenastoma artystami. Poziom i styl rysowników jest zróżnicowany, od bardzo dobrych, uznanych już w środowisku twórców takich jak Jason Fabok, Dustin Nguyen czy Simon Coleby, po zdecydowanie gorzej wypadających, z Andy Clarkiem, Juanem Ferreyra’em (odpowiedzialnym za retrospekcje w jednym z zeszytów) i Jorge Lukasem na czele. Gdzieś pomiędzy nimi plasują się tacy rysownicy jak Meghan Hetrick i Javier Garron z charakterystycznym grubym konturem i lekko cartoonowym zacięciem, czy R.M. Guerra i Alvaro Martinez. Na tym tle wyróżnia się jednak Fernando Pasarin, którego plansze pokolorowane przez kryjącego się pod pseudonimem Blond kolorystę, są pełne życia i potrafią zachwycić kreacją bohaterów (chociażby świetnie przedstawiona postać Spectre’a wyłaniającego się z gęstych oparów).

 

WiecznyBatman2_p129

„Wieczny Batman #2” utrzymany jest w podobnej stylistyce jak poprzedni integral. Nie jest to wprawdzie komiks wybitny, ale świetnie sprawdza się, jako niezobowiązująca lektura, z kilkoma dynamicznymi wątkami prowadzonymi równolegle. Jeśli dodać do tego główną postać, bardzo popularnego u nas (i nie tylko) Batmana, sukces wydaje się murowany. Czy scenarzystom nie zabraknie pary na wielki finał? Przekonamy się już w październiku.

 

Karol Sus

 

Wieczny Batman #2
Scenariusz: Tim Seeley, Kyle Higgins, Ray Fawkes, James T. Tynion IV, Scott Snyder
Rysunki: Fernando Pasarin, R. M. Guera, Jason Fabok, Simon Coleby, Meghan Hetrick, Javier Garron, Juan Ferreyra, Andy Clarke, Dustin Nguyen, Jorge Lukas, Alvaro Martinez
Tusz: Jason Fabok, Derek Fridolfs, Andy Clarke, Trevor McCarthy, Emanuel Simeoni, Guillem March, Riccardo Burchielli, Ian Bertram, Mikel Janín, Guillermo Ortego
Okładka: Clay Mann
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2016
Tytuł oryginału: Batman Eternal #22-34
Rok wydania oryginału: 2015
Tłumaczenie: Marek Starosta
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170×260 mm
Stron: 296
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-1681-8

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *