W poszukiwaniu swojej samotni – recenzja komiksu „Niewidzialne echa”

Nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że Tony Sandoval, amerykański twórca komiksów pochodzący z Meksyku, na stałe wpisał się już w krajobraz polskiego rynku komiksowego. I nie chodzi tu jedynie o kolejne albumy jego autorstwa, jakimi od 2011 roku raczy nas Paweł Timofiejuk, szef wydawnictwa Timof Comics (a wcześniej wydawnictwa Taurus, które wypuściło na rynek „Trupa i sofę” w 2009 roku oraz pierwszy tom „Nokturno” w 2010). Nie ma praktycznie roku, żeby jakiś nowy lub wznowiony komiks Sandovala nie ukazał się u nas. Autor ten z naszym krajem związał się wyjątkowo mocno, co każe mu wracać do nas rok w rok na komiksowe festiwale, a nawet brać udział w polskich antologiach komiksowych (vide nowelki w zbiorach komiksowych „Praga gada”).

niewidzialneecha

W minionym roku nie mogło być inaczej. W maju autor gościł na Komiksowej Warszawie, podczas której do sprzedaży trafił integral „Nokturno”, a w sierpniu Timof wydał aż dwa komiksy, wznowienie „Węża wodnego” oraz premierowy materiał „Niewidzialne echa” z rysunkami Grazii la Paduli, który swoją światową premierę miał w 2015 roku.

Bohaterem „Niewidzialnych ech” jest Baltus, którego czytelnik poznaje na pogrzebie jego miłości życia, pięknej Moniki. Utrata ukochanej osoby przytłacza bohatera, który nie potrafi ma nowo odnaleźć się w otaczającym go świecie. Baltus ostatecznie ucieka na południe Francji, gdzie wiedzie życie pustelnika. Jednocześnie wraz ze śmiercią ukochanej Moniki bohater zaczyna przejawiać dziwne umiejętności. Czy młodzieniec potrafi przewidywać przyszłość, czy jedynie otworzył się na naturę i intuicyjnie czyta z niej jak z otwartej księgi? Bohaterem zaczyna interesować się piękna dziennikarka z Nowego Jorku…

niewidzialneecha_p5

Tony Sandoval sam ilustruje prawie wszystkie swoje komiksy. Prawie, gdyż „Niewidzialne echa” są przykładem, że czasem autor powierza swoje scenariusze innym artystom. W tym przypadku za warstwę graficzną odpowiada Grazia la Padula. Oczywiście Sandoval jest świetnym rysownikiem, który delikatnymi akwarelami nadaje swoim opowieściom ulotność i oniryczny nastrój. Padula jednak doskonale wpasowuje się w styl opowiadania Meksykanina, dzięki czemu otrzymujemy opowieść całkowicie w duchu nowoczesnego realizmu magicznego a la Sandoval. Rysunki w „Niewidzialnych echach” cechuje tym samym niezwykła lekkość, podkreślona delikatnym cieniowaniem i smukłymi konturami oraz użyciem ukochanych przez Sandovala farb wodnych.

niewidzialneecha_p6

„Niewidzialne echa” to kolejne udane dzieło w sporej bibliografii meksykańskiego autora komiksów, który zdążył się już w Polsce zadomowić. Słodko-gorzka opowieść o stracie i próbach znalezienia swojego miejsca na świecie poruszy niejednego czytelnika.

Karol Sus

Scenariusz: Tony Sandoval
Rysunki: Grazia la Padula
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2017
Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 200X270mm
Stron: 144
Cena: 69,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-51-6

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *