Vala – kobieta upadła

Vala.smok.szuflada.netAnalizowanie Blake’a jest czasami podobne do szalonej jazdy kolejką – można dostać zawrotu głowy od mnogości symboli oraz wieloznaczności jego postaci, które przewijają się w stworzonym przez niego świecie. Problem ze zrozumieniem jego mitologii leży także w tym, że do fabuły wtrąca nawiązania do różnych filozofii i nawet teorii psychologicznych. Głównym założeniem Blake’a jest natomiast udowodnienie, że człowieka nie powinno się badać jako niepowtarzalną „indywidualność”. Tak zwany „niepodzielny” człowiek jest bowiem polem walki. Ścierają się w nim przeciwne siły, a pozory konsekwencji w działaniu pochodzą akurat od tej z nich, która najczęściej przeważa. Zatem aby ujawnić prawdziwe składniki ludzkiego charakteru, trzeba odważyć się wyjść poza indywidualność i dotrzeć do tzw. dramatis personae, które są odpowiedzialne za ludzkie zachowanie.

Tak, odnosicie słuszne wrażenie – jego teoria „indywidualności” wykazuje liczne pokrewieństwa ze współczesnymi teoriami Freuda i Junga. Bez wątpienia wyjaśniany we wcześniejszych artykułach schemat Czterech Zoa jest wręcz uderzająco freudowski. Blake starał się więc, żeby postacie z jego poematów, szczególnie takie, jak Orc, Los, Urizen i Vala przyjmowały kształty zgodne z ideą prawdziwego czynu. Orc (libido) wywołuje rewolucję w społeczeństwie, Vala (utajona anima) tworzy społeczny kodeks, Urizen (cenzor moralny) ustanawia religię transcendentnego Boga. Jak zatem można zauważyć, Vala była bardzo ważną postacią w uniwersum Blake’a, skoro aż załapała się do grona psychologicznych symboli.

(popularne przedstawienie Vali, atakowanej przez Urizena pod postacią czerwonego smoka)

Vala występuje jako Emanacja Luvaha, jednego z czterech Zoa. Luvah jest połączony z sercem człowieka, dlatego jego żeński aspekt odpowiada za to, co kocha serce. Według Blake’a emocje, za które odpowiada Luvah, ściśle wiążą się z naturą, ucieleśnianą przez Valę. Zanim jednak została emanacją Luvaha, rozkochała w sobie Albiona i razem spłodzili Urizena. Tym samym doprowadziła do upadku Albiona i jego podziału na cztery części. Kiedy Luvah dowiedział się o tej zdradzie, odłączył się od niej i wystąpił przeciwko Albionowi. Następnie ukradł Urizenowi czarodziejski rydwan, zaprzężony w konie i wspólnie z Valą przejął nad nim kontrolę. Wcześniej uznawany za wcielenie łagodności, wdzięku i miłości za sprawą dokonanego buntu, zamienił się w demona ognia Orca, a Vala przyjęła postać zwaną dalej w poematach Kobietą Cienia. Od tej pory pozostali bohaterowie uniwersum zaczęli przypisywać jej rolę głównej kusicielki, która swoim śpiewem doprowadziła stary, idealny świat do ruiny. W ten sposób historia Vali luźno nawiązuje również do starogreckiego mitu o syrenach.

Vala2.szuflada.net

(Vala obserwuje pląsających kochanków)

Znużona ciągnącą się za nią destrukcją decyduje się w końcu na desperacki krok, nawiązania współpracy z Urizenem. Tym razem jej głównym celem jest odtworzenie świata sprzed upadku i wskrzeszenie dawnego Luvaha – teraz szalejącego jako krwawy duch rewolucji Orc. Początkowo Urizen odrzuca propozycję współpracy z Valą, ale po głębszym zastanowieniu, wzywa ją z powrotem do siebie. Kobieta wydaje mu się świetnym narzędziem, żeby zniszczyć Jezusa. W świecie Blake’a Jezus pojawia się we wcześniejszej formie Luvaha, przejmuje jego atrybuty i znaczenie. Urizen mówi Vali, że Jezus jest uzurpatorem, nie zaś wybrańcem, mającym zbawić świat. Oszukana Vala postanawia zniszczyć Jezusa, ale w porę dowiaduje się prawdy, uzyskuje przebaczenie od zbawiciela i wraca do Urizena, żeby rozprawić się z jego kłamstwami. Wtedy Urizen zmienia się w znanego z najpopularniejszej grafiki Blake’a czerwonego smoka. To prowadzi do Ostatecznego Sądu, na którym Vala i Luvah ponownie się ze sobą łączą, Urizen wybacza im bunt i przywraca ich do roli swoich oddanych sług. Vala ponownie zostaje również oblubienicą Albiona, co nie przeszkadza jej zarówno pozostawać emanacją Luvaha.

Vala.Jeruzalem.Albion.szuflada.net

Jak można zaobserwować na przykładzie dwóch omówionych postaci kobiecych – Enitharmon i Vali, Blake tworzył dla kobiet wyjątkowo demoniczne kreacje. Ich niezależność bądź pęd do zaspokojenia zmysłów, prowadziły do destrukcji i zaburzenia norm, na których opierał się ten mitologiczny świat. Tak naprawdę żaden z bohaterów Blake’a nie został do końca pokazany w pozytywnym świetle, ale nie ulega wątpliwości, że większą rolę odgrywali mężczyźni, spychając kobiety na dalszy plan.

Vala, ponura anima, przedstawiana jako piękna kobieta, wcielenie wdzięku i osobistego uroku, podążając za nienasyconą potrzebą zmian, ponosi wysoką cenę, ale mimo to nie przestaje sama kreować swojej rzeczywistości. I to czyni ją najbardziej niezależną emanacją w uniwersum Blake’a.

Magdalena Pioruńska

(Vala tańczy przed Albionem, spychając nogą konkurentkę)

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

2 komentarze

  1. Hej,

    świetna seria tekstów na temat mitologii stworzonej przez Blake’a. Od jakiegoś czasu planowałem zapoznać się z jego twórczością, a Twoja seria artykułów stanowi interesujące preludium do tego zadania. Czekam na kolejne odsłony cyklu 🙂

    Pozdrawiam,

    Bartosz Mroczkowski

    1. Bardzo dziękuję. 😉 Jestem prawdziwą specjalistką od mitologii Blake’a ze względu na swoją prozę, ale też dlatego, że napisałam licencjat i mgr z anglistyki o postaciach z jego mitologii. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *