Uniwersum Kusturicy (KONKURS)

0

Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki…

…a w szczególności Fani i Fanki Emira Kusturicy! Zapraszamy do udziału w konkursie literackim, inspirowanym dorobkiem filmowym najsłynniejszego serbskiego reżysera.

Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie tekstu prozatorskiego, osadzonego w świecie przedstawionym, który znamy z takich filmów jak Underground, Czas cyganów czy Życie jest cudem.

Nagrodę stanowi publikacja tekstu na portalu Szuflada.net oraz ufundowany przez wydawnictwo Claroscuro egzemplarz książki Gdzie ja jestem w tej historii? Emira Kusturicy.

Poniżej znajdują się szczegóły konkursu.

Kusturica Gdzie ja jestem w tej HistoriiGdzie ja jestem w tej historii? to nie tylko autobiografia genialnego artysty, lecz przede wszystkim adaptacja literacka filmu jego życia. To piękna książka, wzruszająca i bardzo dobrze napisana. Z dystansem i nieraz dużym poczuciem humoru Kusturica przeplata historię swojej ojczyzny, pisaną wielkimi literami, z historią osobistą, pisaną małymi. Opowieść o życiu artysty, pełna zarówno zabawnych anegdot, jak i tragicznych wspomnień, barwnych portretów postaci z krwi i kości łączy się z dramatyczną historią jego kraju. Odnajdujemy tu atmosferę z filmu Ojciec w podróży służbowej (1985), za który Kusturica otrzymał pierwszą Złotą Palmę w Cannes.

www.claroscuro.pl

PRACA KONKURSOWA: tekst inspirowany twórczością Emira Kusturicy

OBJĘTOŚĆ TEKSTU: do 10 tys. znaków

ADRES DO WYSYŁKI: balkany@szuflada.net

TERMIN NADSYŁANA PRAC: 31 stycznia 2015

OGŁOSZENIE WYNIKÓW: 5 lutego 2015

NAGRODY:

  1. Publikacja na portalu Szuflada.net
  2. Egzemplarz książki Gdzie ja jestem w tej historii? Emira Kusturicy
Podziel się

O autorze

doktorantka literaturoznawstwa US, absolwentka psychologii US. Na portalu Szuflada redaguje dział Literatura Świata, przez słowo „świat” rozumiejąc nie tylko zróżnicowaną przestrzeń, lecz miejsce burzliwego i mało romantycznego współżycia kultur podporządkowanych wspólnej, ludzkiej naturze. Interesuje się między innymi literaturą postjugosłowiańską oraz recepcją Bałkanów w literaturze polskiej, regionalizmem, geopoetyką, postkolonializmem. Publikuje tu i ówdzie.

Odpowiedz