Troszkę się morduje – recenzja komiksu „Zabij albo zgiń. Tom 2”

W drugim tomie historii autorstwa Eda Brubakera i Seana Phillipsa sprawy się komplikują i to ponad wszelką miarę. Nie chodzi tylko o „zadanie” Dylana, polegające na zabijaniu raz na miesiąc kogoś złego, ale też o życie uczuciowe bohatera.

Zabij-albo-zgin-02

Demon zmusza Dylana do zabijania. Nie demon w butelce, strzykawce czy na jakimś innym nośniku, ale taki bardzo „prawdziwy”, z rogami i innymi demonicznymi atrybutami. Jest to sytuacja, musicie przyznać, dosyć kłopotliwa. Ma ona też jedną zaletę – Dylan czyni świat lepszym, zabija tylko złych. Oczywiście sam musi ocenić, czy ktoś zasługuje na śmierć, więc kiedy zabije kogoś dobrego, cóż, to jego błąd. Dlatego Dylan wybiera postacie z pierwszych stron gazet – gangsterów, businessmanów (jak Barry Jameston, wzorowany na Berniem Maddoffie), a nawet trucicieli psów. Każde zabójstwo uzasadnia przed sobą i czytelnikiem, co daje interesujący wgląd w psychikę mordercy. Niekoniecznie samego Dylana, bardziej chodzi mi o to, jak mordercy uzasadniają swoje zbrodnie. Według siebie strzegą porządku i moralności, nawet jeśli inni tak nie uważają.

ZaZ2_p1

Jeśli chodzi o życie osobiste, bardzo dobrze napisane (jak i cały komiks zresztą) „spowalniacze” o Kirze pozwalają zobaczyć dynamikę między dziewczyną i Dylanem. To chcą być razem, to zmieniają zdanie, ciągle coś staje na drodze do ich wspólnego szczęścia. Na pewno ich sytuacja nie jest łatwa, w końcu Kira była dziewczyną współlokatora Dylana,  ponadto romans z nim zawiązał się jeszcze gdy trwał poprzedni związek. A Dylan dalej mieszka z Masonem, co jest dosyć niezręczne i problematyczne.

ZaZ2_p2

To tylko część komplikacji, jakie czekają w tym tomie Dylana, a przecież nie wspomniałem jeszcze o najważniejszym – zarówno rosyjska mafia, jak i policja są na jego tropie. Zdjęcia mściciela, podobnie jak zdjęcia jego ofiar, zdobią pierwsze strony gazet. Wygląda na to, że będzie mu coraz trudniej działać. Cokolwiek się stanie, można oczekiwać, że następne odcinki będą równie dobrze napisane, a wydarzenia będą następować naturalnie, tak jak dotychczas.

Łukasz Muniowski

Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Sean Phillips, Elizabeth Breitweiser
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2018
Tytuł oryginału: Kill Or Be Killed, Vol. 2 TP
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170×260 mm
Stron: 176
Cena: 44,00 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 9788381103411

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *