Szuflada poleca szczególną wystawę Krzysztofa Owedyka „Zwyrodnialec” we wrocławskim Centrum Kultury Zamek

Drodzy czytelnicy,

Dział z komiksem dopiero jutro, ale już dzisiaj wielbicielom komiksu proponujemy wybrać się na szczególną wystawę do Centrum Kultury Zamek, która będzie miała swoją premierę 15 listopada. Poniżej przeczytacie więcej informacji na ten temat.

Pomysł na wystawę jest min. autorstwa Agnieszki Jamroszczak, mówiącej o sobie „bezgustowna kuratorka, która poszła w kicz najbardzije jak sie da i odciela się od fali nowego desingu.” 😉 Agnieszko, czekamy na efekty!

zwyrodnialec

WYSTAWA w Galerii Komiksu i Ilustracji „Tymczasem…”
Krzysztof Owedyk „Zwyrodnialec”
Wernisaż 15 listopada, piątek, godzina 19:00
Wystawa czynna od 15 listopada 2013 do 8 stycznia 2014

W dniach 15.11.2013 do 08.01.2014 Galeria Komiksu i Ilustracji „Tymczasem…” zaprezentuje wystawę twórczości Krzysztofa „Prosiaka” Owedyka „Zwyrodnialec”. Na wystawie znajdą się oryginalne plansze komiksowe m.in. z „Prosiacka X”, „Ósmej Czary”, „Blixa i Żorżety”. Zaprezentujemy również grafiki i obrazy artysty. Będzie się można przyjrzeć z bliska „Mikroobrazom”, które wydane były oryginalnie jako malutkie książeczki z grafikami. Pojawią się również plansze i szkice do najnowszego projektu Prosiaka w formie odsłaniającej warsztat twórczy artysty. Jak w całej swojej twórczości również przy prezentacji swoich prac na wystawie Krzysztof O. pokusi się o pastisz i ironię. Więcej szczegółów na wernisażu 15 listopada, w piątek, o 19:00 w Centrum Kultury Zamek.

Komiksy Krzysztofa Owedyka pełne są bardzo trafnych, krytycznych spostrzeżeń dotyczących otaczającej nas rzeczywistości czasami śmiesznej i absurdalnej, a czasami smutnej. Na swoim celowniku Owedyk stawia antysemityzm, nacjonalizm, hipokryzje i głupotę.

Krzysztof Owedyk – urodzony w roku 1971, absolwent liceum plastycznego w Katowicach. Najbardziej płodny rysownik III obiegu. Zasłynął dziesięcioma numerami zina „Prosiacek”, którego wydawanie rozpoczął w latach 90. A jego najsłynniejszym dziełem pozostaje „Ósma czara”, wydana po raz pierwszy w 1994 roku i kilkakrotnie potem wznawiana. To romantyczno-bluźniercza historia o tym, co zdarzyło się po końcu świata. Pełna pasji opowieść o miłości, wierze, wolnej woli i pragnieniu szczęścia. Album Prosiaka uważa się za jedno z największych osiągnięć polskiego komiksu.

Jego komiksy można było znaleźć także w takich tytułach jak „Lampa i Iskra Boża”, „Kanaloza”, „Pasażer”, czy „AQQ”. Udało mu się zaistnieć na łamach pism oficjalnych np. „Gambler”, „Kelvin i Celsjusz”, „Wegetariański Świat”. W jego komiksowym dorobku znajdują się ponadto trzy części komiksu „Blixa i Żorżeta”, którego bohaterami jest para młodych punkowców, pełnometrażowy album „Ratboy” opowiadający historię pół-człowieka, pół-szczura i dwa tomy niedokończonego cyklu „Objawienia i omamy”. Wziął także udział w komiksowym hołdzie złożonym kapitanowi Żbikowi pt. „Wesoły finał”.

Oprócz komiksów stworzył m.in. „Mikroobrazy” – malutkie książeczki z grafikami, wydał i zadbał o szatę graficzną w tomikach wierszy Martina Edena (Marcin Kornak, obecnie Nigdy Więcej) Dominiki Dancewicz i Krzysztofa Łysiewicza. Sam także jest twórcą kilku tomików poezji opublikowanych pod pseudonimem Lucy Fear: „Neuropa”, „Senny Las”, „Zaciemniacz”. Wydał zina „40 i 4”, w którym nic co zostało zamieszczone nie było prawdą. Zakpił sobie tym samym z aktywistów działających na polu zinów, udowadniając, że wszyscy bezkrytycznie chłoną to, co przeczytają.

Wydawał fanziny autorskie (m.in. Luzjuba Urłałcza), wspomagał graficznie i składał dziesiątki artzinów i wydawnictw muzycznych (m.in. Maluj Mury, Flabby). Stworzył wiele okładek kaset i CD zespołów punk, hardcore, reggae (m.in. Profanacja, Fate, Nuclear Death, SKTC).

Obecnie autor pracuje nad pełnometrażowym albumem komiksowym o bardzo znanym wyimaginowanym zespole deathmetalowym. Inspiracją do powstania tej historii były rozmowy z żoną gitarzysty pewnego bardzo znanego nie wyimaginowanego zespołu deathmetalowego. Ukończenie albumu przewidziane jest na rok 2014.

Mieszka z małżonką we Wrocławiu, gdzie również pracuje. W wolnych chwilach maluje obrazy. Jeden z nich wystawiony na popularnym serwisie aukcyjnym odbił się szerokim echem w całej Polsce.

Opis autora pochodzi ze strony wydawcy www.kultura.com.pl

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *