Szuflada poleca książkę „Leksykon buntowników” Maxa Cegielskiego

Drodzy czytelnicy.

okladka_3d_LEKSYKON_BUNTOWNIKOWLubicie buntowników? Co to właściwie znaczy bunt? Czy w dzisiejszych czasach go jeszcze potrzebujemy? Czy wciąż mamy się czemu sprzeciwiać? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w nowej książce Maxa Cegielskiego „Leksykon buntowników”, którą serdecznie polecamy i jednocześnie zapraszamy do konkursu, w którym można wygrać tę powieść. Szczegóły podamy jutro na naszym fanpage’u. 🙂

Kurt Cobain, Bob Dylan, John Lennon, Jimi Hendrix… Ikony kultury, geniusze, którzy swoją twórczością zmienili społeczeństwo. Szaleńcy, którzy rzucili wyzwanie skostniałemu porządkowi świata. Rewolucjoniści, dla których nie było barier w sztuce. Ich niezwykłe historie prezentuje znany dziennikarz Max Cegielski w swojej najnowszej książce, będącej zapisem kultowego programu w Radiu Roxy. Dziesiątki unikatowych zdjęć, pikantne sekrety, wypowiedzi artystów i opinie dziennikarzy składają się na barwną opowieść o współczesnej kontrkulturze i jej najjaśniejszych gwiazdach.

Oto moja subiektywna historia buntu. Opowiedziałem ją poprzez biografie najbardziej charyzmatycznych postaci z panteonu muzyki i literatury: od bitników, Boba Dylana i hipisów, przez punk rock, po hip-hop i Magika z Paktofoniki. Dlaczego oni? Czy Jimiego Hendrixa, który był postacią absolutnie kultową dla pokolenia mojego ojca, powinny znać również moje dzieci? Joe Strummer, lider The Clash, to dla mnie ważna osoba, ale jak wytłumaczyć jego rangę mojej mamie? Po co dzisiejszym licealistom Andy Warhol czy David Bowie? Co ma wspólnego Kurt Cobain z Nirvany z Ianem Curtisem z Joy Division? Tworząc w Radiu Roxy „Leksykon buntowników”, a później jego książkową postać, próbowałem odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę łączy najdziwniejsze twarze kontrkultury. Czy ich losy splatają się w jedną opowieść? I o czym jest ta opowieść? Jedno wiem na pewno: nie znając tej historii, nie zrozumiemy, kim jesteśmy my sami.

Max Cegielski

CYTATY:
Musicie to przeczytać! Ten stary ćpun Max napisał bardzo fajną książkę. Warto przyjrzeć się biografiom charyzmatycznych rockersów z perspektywy buntu, nieprzystosowania, kontrkultury i kontestacji.
TYMON TYMAŃSKI

Przy pierwszym spotkaniu z Maxem w Radiu Kolor od razu zwróciłem uwagę na jego głos. Wkrótce okazało się, że ma też słuch, gust i wszechstronną ciekawość. Bardzo przyjemny zestaw cech.
WOJCIECH MANN

Max Cegielski sam w życiu troszkę narozrabiał, więc ma obiektywne spojrzenie na swoich bohaterów. Opisał już Indie, Pakistan, Rechowiczów… pora na największych łobuzów popkultury.
PIOTR „KĘDZIOR” KĘDZIERSKI, Radio Roxy – „Ranne kakao”, „2 neurony i 3 jądra”

O AUTORZE
Max Cegielski, ur. w 1975 r., pisarz i dziennikarz. Debiutował w Radiu Kolor na początku lat 90., później prowadził programy w Radiostacji, Radiu Jazz oraz BIS. Od paru lat stale związany z Radiem Roxy, gdzie prowadzi „Propagandę” oraz cykl „Leksykon buntowników”. Od siedmiu lat pracuje w TVP Kultura, jest jednym z prowadzących program „Hala odlotów”. Współzałożyciel kolektywu muzycznego Masala, z którym zdobył tytuł Antyfaszysta Roku 2004 przyznawany przez stowarzyszenie Nigdy Więcej. Jest też autorem książki „Masala” o podróży po Indiach, a także minipowieści „Apokalipso” oraz „Pijani Bogiem” – reporterskiej opowieści o sufizmie w Pakistanie. Na  początku 2009 r. ukazała się jego książka „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, za którą otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. W 2011 r. wydał „Mozaikę. Śladami Rechowiczów”.

Tytuł: Leksykon buntowników
Autor: Max Cegielski
ISBN: 978-83-268-1290-3
Cena: 54,99 zł (w tym 5% VAT)
Objętość: 360 stron
Premiera: 15 listopada 2013 r.

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *