Szuflada kończy cztery lata!

Drodzy czytelnicy, redaktorzy i sympatycy Szuflady!

I znowu spotykamy się po bezustannych zmaganiach z literaturą – tak jak obiecałam rok temu – jeszcze młodsi, silniejsi i bogatsi w cenne doświadczenia.

Ten rok był dla nas szczególnym rokiem przemian. Po pierwsze – po raz kolejny zmieniliśmy szatę graficzną, żeby poruszanie się po stronie było bardziej przejrzyste i przyjazne czytelnikowi. To nie wszystko – zmieniło się również nasze logo. Jego nowa wersja lepiej oddaje ducha magazynu, w prosty sposób nawiązując do literackich skarbów, kryjących się na dnie naszych szuflad.

szuflada-vector

Zmiana wyglądu i loga pociągnęła za sobą także przebudowę redakcji i naszej głównej linii programowej. Szczęśliwy mariaż Szuflady z literaturą środka trwa do dziś, podobnie jak trend pisania felietonów i odchodzenia od tradycyjnej recenzji internetowej. Mocno postawiliśmy na to, co nas odróżnia od innych portali – dział gender, literaturę świata, mitologię, literacko-kulturalne felietony oraz poezję. Obrazu dopełniają recenzje książkowe i komiksowe, od czasu do czasu wzmocnione wywiadami i tekstami z działu creative writing. Dopiero co, w ten czwartek, 30 lipca wystartował nowy dział dwujęzyczny – Irańska Mozaika, który jest najprawdopodobniej pierwszym takim projektem w Polsce, promującym współczesną literaturę irańską. Z tego powodu na naszej stronie zaczęły pojawiać się teksty w oryginale – po persku. Dział ewoluował z Literatury Świata. Trend dwujęzyczności otwiera nowe drzwi przed naszymi literackimi ambicjami i zamierzamy podążać tym kierunkiem. Nie wykluczam, że już wkrótce na Szufladzie pojawią się teksty anglojęzyczne.

Na początku 2015 roku założyliśmy też własną fundację, co dało nam większą samodzielność i nadało osobowość prawną. Powoli się ukierunkowujemy i uczymy się trudnych zasad gry literackiego świata. Nie rezygnujemy z literackich konkursów – w tym roku przeprowadziliśmy ich aż sześć – i niezliczoną ilość akcji promujących na fanpage’u. Mieliście okazję wykazać się w przeróżnych dziedzinach literatury – miniaturze historycznej, erotycznej, opowiadaniu w klimacie bliskowschodnim oraz w fotografii powiązanej z poezją i grafice utrzymanej w klimacie mitologicznym. Co jakiś czas powraca także Środa Dla Autora. Obiecujemy Wam teraz większą regularność i staranny wybór zapraszanych gości.

Jak widzicie, ciągle się zmieniamy. Jesteśmy zespołem dynamicznych, uzdolnionych ludzi, którzy nie boją się niekonwencjonalnego podejścia do literatury. Z tego miejsca chciałabym ponownie serdecznie podziękować wszystkim redaktorom, którzy są z Szufladą od samego początku – Ani Godzińskiej z działu Gender, Bartkowi Szczygielskiemu z Recenzji, Basi Augustyn z Mitologii i tym, którzy dołączyli do nas trochę później – Joasi Bierejszyk-Kubiak z Literatury Świata, Kamili Błeszyńskiej z Felietonów, niezastąpionej Kindze Młynarskiej z Poezji, Kamilowi Żółkiewiczowi z Komiksu, Nadii Palak i Julii Pokrzywie z działu promocji oraz naszemu najnowszemu nabytkowi – Dorocie Słapie z Irańskiej Mozaiki.

Jesteście naprawdę świetni i mam nadzieję, że mi wybaczycie, że tym razem palmę pierwszeństwa otrzyma ode mnie Magdalena Sułek-Jabłońska, nasza niezawodna korektorka, dobry duch zespołu, która czuwa dosłownie nad wszystkim, a już najbardziej nad naszą terminowością i żmudnym wpajaniem czasami trudnych i niewdzięcznych zasad pisowni języka polskiego. Jeszcze raz serdecznie dziękuję!

Nie zapominam również o naszych partnerach w promowaniu literatury – wydawnictwach, zaprzyjaźnionych stronach i wspierających nas autorach, ale przede wszystkim o Was, naszych drogich czytelnikach, dla których robimy, to co robimy, i jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znowu pozytywnie Was zaskoczymy!

Nie mamy przecież innego wyboru. 🙂

Magdalena Pioruńska
Redaktor Naczelna Szuflady

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *