Święte księgi – recenzja komiksu „Stary Testament”

W 2017 roku Nikodem Skrodzki i Mateusz Skutnik po raz kolejny zaprosili czytelników do magicznego świata Morfołaków. W zbiorze zatytułowanym „Nowy Testament” twórcy zaprezentowali szereg krótkich opowiadań komiksowych, pełnych fantastycznych stworów, baśni i legend osadzonych w średniowiecznych ramach. 2018 rok przyniósł drugą część zbioru krótkich form komiksowych, zgodnie z przewidywaniami zatytułowaną „Stary Testament”.

Krótki opis świata Morfołaków z poprzedniego akapitu jest oczywiście niepełny, a nawet może zostać uznany za mylący. Bo i świat Morfołaków wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Jest tu bowiem odrobina średniowiecznych klimatów, zawieszona w onirycznej mgle podań i wierzeń pełnych dziwnych stworzeń. Całość dopełnia lekki ton moralizatorski, zbliżający „Stary Testament” do bajek Jeana de la Fontaine. Tytułowe stwory zaś wcale nie grają w nowelkach Skrodzkiego i Skutnika pierwszych skrzypiec, ustępują miejsca ludziom.

Ludzie bowiem, a wraz z nimi ich przywary, są głównymi bohaterami komiksu. Autorzy nie popadają jednak w zbyt patetyczny ton, lecz stawiają raczej na zaskakującą pointę z domieszką czarnego humoru.

Mamy tu przerysowane, nieco niedbałe kadry Skutnika, który prezentuje zupełnie odmienne podejście do planszy niż w swojej drugiej ważnej serii, „Rewolucjach”, gdzie z dbałością cyzeluje każdy szczegół. W morfołakowym dyptyku rysownik rezygnuje też z koloru i charakterystycznego dla „Rewolucji” czerpanego papieru.

„Morfołaki” to jedna z ważniejszych polskich serii komiksowych powstałych po transformacji (podobnie zresztą jak „Rewolucje”) i co ważne – jedna z dłużej kontynuowanych (znów podobnie jak „Rewolucje”). Oby nie było to ostatnie słowo autorów w tym bogatym świecie.

Karol Sus

Scenariusz: Nikodem Skrodzki
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2018
Seria: Morfołaki
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 210×290
Stron: 232
Cena: 69,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-70-7

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *