Skąd ciało wiedziało? Ucieleśnienie w naukach kognitywnych i społecznych – recenzja

cialoSkąd ciało wiedziało? Ucieleśnienie w naukach kognitywnych i społecznych to niezbyt długa lektura, ale dla tych, którzy w świecie nauki szukają czegoś więcej – stron na kilka ciekawych wieczorów z pewnością wystarczy.

Książka wydana przez wydawnictwo „Cień kształtu” stanowi pokłosie zeszłorocznej konferencji zorganizowanej na Wydziale Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego. I zanim osobiście się wypowiem, przytoczę kilka słów prof. Magdaleny Radkowskiej-Walkowicz, która opisała lekturę następująco: Chociaż o ucieleśnieniu poznania pisze i myśli się od dawna, w polskich naukach społecznych i humanistycznych wciąż nie ma wielu prac, w których taki punkt widzenia byłby paradygmatem metodologicznym – szczególny brak widzę tu w przestrzeni antropologii, dziedziny mi najbliższej, która od dawna wie, że może tak patrzeć na zjawiska społeczne, a jednak nie jest jej łatwo wprowadzić „ucieleśnienie” w swoją praktykę badawczą i pisarską. Wybór tematu uważam więc za jedną z ważniejszych zalet proponowanej publikacji. Drugą jest jej interdyscyplinarny charakter. To kolejny ukłon pomysłodawców w stronę postulatów współczesnych humanistów – znów postulatów, nie zawsze, a nawet nie często realizowanych. W proponowanym tomie przeczytamy więc teksty psychologów, filozofów, antropologów i teoretyczki literatury. Brzmi nader zachęcająco. Nieprawdaż? Tylko nie do końca wiadomo, co znaczy kognitywizm…

Służę pomocą. Kognitywizm to dziedzina nauki, która zajmuje się analizowaniem pracy naszych wszystkich zmysłów, a co za tym idzie, próbą odpowiedzi na pytanie: jak te zmysły współpracują z mózgiem. Ot, i cała zagwozdka.  Książka „Skąd ciało wiedziało?” łączy przeróżne zagadnienia związane z ludzkimi zmysłami i tym, co się z nimi dzieje w określonych sytuacjach. Tom liczy dziewięć rozdziałów, zajmujących się zagadnieniami od „uwagi” do „zmysłu Holocaustu”. Oczywiście, zagadnieniami kognitywistycznymi. Bardzo ciekawy jest artykuł Pawła Motyki (s. 39) pod zagadkowym tytułem „Ciało w wielozmysłowej rzeczywistości”, w którym autor wyjaśnia cielesne bycie w świecie rzeczywistym i próbuje opowiedzieć na pytanie dotyczące granicy snu i świata zewnętrznego.

Całość arcyciekawa, aczkolwiek ubolewam nad ilością artykułów. Mogłoby być ich więcej.

Ula Orlińska-Frymus

 

Redakcja naukowa: U. Klimut, P.Litwin, P. Motyka, R. Rukat

Tytuł: Skąd ciało wiedziało? Ucieleśnienie w naukach kognitywnych i społecznych

Wydawnictwo: Cień kształtu

Miejsce: Warszawa 2015

Liczba stron: 98

About the author
Ula Orlińska-Frymus
doktorantka US, ukonczyła szkołę dla emigrantów w Izraelu oraz podyplomowe studium nauki o Holokauście na UW, autorka reportaży z Izraela i Japonii, zakochana w Harukim Murakamim, sushi i komiksach Rutu Modan. A przede wszystkim - mama Franka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *