Sergiusz, Czesław, Jadwiga – Maria Nurowska

d6c632046e7636548f53a6c60a384adaNie da się ukryć, że lubimy czytać o  różnego rodzaju niecnych czynach i sekretach znanych ludzi. Nasze zainteresowanie jest tym większe, im bardziej nieskazitelny jest wizerunek w odbiorze społecznym danej osoby. Maria Nurowska w swojej najnowszej powieści sięga po wyjątkową postać w polskiej literaturze – Czesława Miłosza. Noblista przez wiele lat stawiany był na piedestale także w kwestiach czysto ludzkich, moralnych. Wiele zmieniała wydana w 2011 jego biografia pióra Andrzeja Franaszka, która wprowadziła do dyskursu o poecie wiele nowych informacji. Tropem tam zamieszczonym właśnie, a dotyczącym związku z Jadwigą Waszkiewicz, idzie pisarka i konstruuje narrację wokół mniej znanych faktów z życia Miłosza.  Sama zaznacza jednak we wstępie „Sergiusza, Czesława, Jadwigi”: „Niniejsza opowieść opiera się na faktach i relacjach świadków. Jednak tam, gdzie dokumenty i świadectwa przedstawiają różne  wersje wydarzeń lub milczą, prawdę historyczną uzupełnia pisarska wyobraźnia”.

Mamy lata sześćdziesiąte. Studentka polonistyki wyjeżdża w odwiedziny do dziadka  mieszkającego w  Wielkiej Brytanii i tam poznaje Sergiusza Piaseckiego, którego biografię chce napisać. Autor „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy” to postać niejednoznaczna, budząca do dziś wiele emocji i dyskusji. Nurowska maluje go jako osobę sfrustrowaną, rozczarowaną Polską i jej życiem literackim. To także niedoceniony i zapomniany autor, podkreślający wciąż opinię, iż gdyby nie wybuch wojny – dostałby Nobla. Bohaterka spotyka się z nim regularnie, cierpliwie znosząc zmiany humoru i ataki na różne osoby polskiej kultury. Kroku po kroku, także już po śmierci pisarza, bada tajemniczą przyczynę nienawiści Piaseckiego do Miłosza.

Narracja toczy się z kilku punktów: po pierwsze płynie z ust bohaterki, która prowadzi swego rodzaju śledztwo, a my razem z nią. Druga formą przekazu jest twórczość Piaseckiego – cytaty z jego książek, ale i tajemniczego zielonego zeszytu, który przed śmiercią przekazuje swojej biografce. Nurowska cytuje także mnóstwo dokumentów dotyczących biografii i pisarstwa Piaseckiego.  Od początku wiadomo, że pisarz w twórczości czerpie ze swojego życia, pisze biografią. Rękopis jednak pokazuje trochę inną wersję zdarzeń sprzed kilkudziesięciu lat… Która jest prawdziwa?

Już sam tytuł sygnalizuje, że bohaterów będzie troje. Dwoje literatów i kobieta, która połączy losy ich wszystkich. Miłosz – nazywany tu Narcyzem – rozkochuje w sobie młodą dziewczynę, bierze ślub na niby na łące. Niestety, ciąża nie jest już na niby. Poeta nie potrafi sprostać temu faktowi, ucieka, zrywa kontakt z kobietą. Jej ojciec zadba natomiast o to, by ona zerwała kontakt z własnym dzieckiem. Waszkiewicz rodzi córkę – Anielę, ale nie wie, co się z nią dzieje. Umarła? A może oddano ją do adopcji? Próba odnalezienia dziecka połączy ją z Piaseckim i doprowadzi do małżeństwa, które nigdy nie będzie szczęśliwe. Miłoszowi epizod ten również nie da spokoju.

Jest tu sporo anegdot z życia przedstawicieli polskiej kultury przed  i powojennej. Na stronach powieści goszczą: Witkacy, Wańkowicz, Iwaszkewicz – pokazani często w zupełnie inny sposób niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Nurowska w przystępny dla czytelniczek i czytelników sposób przedstawia wątki, które –  bez znajomości bardziej naukowych opracowań dotyczących pisarzy (przede wszystkim wspomnianego już dzieła Franaszka) – nie są powszechną wiedzą. Jestem zwolenniczką takich odbrązowień  –  odejścia od myślenia, że świetny poeta musiał być też krystalicznie czystym moralnie człowiekiem, ideałem. Ideałów nie ma i warto o tym mówić głośno.

Anna Godzińska

Tytuł: „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”

Autorka: Maria Nurowska

Premiera: maj 2013

Wydawnictwo: W.A.B.

Liczba stron: 254

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *