Rozsupłując pętlę czasu – recenzja komiksu „Cyann #3: Korytarze Międzyczasu. Łagodne świty Aldalaranna”

„Korytarze Międzyczasu” i „Łagodne świty Aldalaranna” to albumy wchodzące w skład ostatniego tomu przygód Cyann. Powracamy w nich na znane już planety, spotykamy starych bohaterów i jesteśmy świadkami szczęśliwego, acz wyraźnie wymuszonego, zakończenia.

Cyann3

Poprzednie części cyklu nie porywały, ale przynajmniej mogły się poszczycić ciekawymi kreacjami odległych światów. W tym przypadku pojawiają się co prawda aż trzy nowe planety, lecz albo zajmują ledwie kilka kadrów, albo są zbyt monotonne, aby zainteresować w takim stopniu jak Ilo czy Aldaal. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza Aldalaranna, który, będąc swoistym rajem utraconym i zarazem ostatnią przystanią głównej bohaterki, wypada wyjątkowo blado. Monotonna jest zarówno flora i fauna, jak i zamieszkująca ten świat społeczność pokojowo nastawionych nomadów. Poza tymi wyjątkami główny twórca serii, Francois Burgeon, wraca do dobrze znanych realiów. Wraz z Cyann odwiedzamy jej rodzinną planetę oraz Marcadę. W końcu dowiadujemy się, co się stało z wieloma postaciami trzecioplanowymi – chociaż nie uważam, by ta wiedza była nam niezbędna do szczęścia. Sama akcja rozwija się bardzo dynamicznie, a jej kolejne zwroty naprawdę potrafią zaskoczyć, lecz mimo to – a może właśnie przez związane z zawrotnym tempem opowieści ciągłe zmiany dekoracji – jakoś nie sposób emocjonować się kolejnymi wydarzeniami.

25_Cyann3

Główną wadę omawianego albumu stanowi to, że podstawowym zadaniem zawartych w nim historii jest domknięcie cyklu, który domknięcia nie wymagał. Burgeon zrobiłby lepiej, gdyby podążył sprawdzonym tropem i skupił się na prezentacji nowych planet, wraz z ich ekosystemami i zależnościami społecznymi. Zamiast tego zafundował nam wycieczkę w dobrze znane miejsca, pozamykał niewiele znaczące wątki, a całość zwieńczył nieoczekiwanym i niepotrzebnym happy endem. Widać, że bardzo chciał zakończyć tę opowieść i zrobić to możliwie szybko. Przez to na ok. 130 stronach dzieje się zdecydowanie więcej niż w grubszym o 100 stron tomie pierwszym. Akcja skacze niczym Cyann przez kosmiczne portale, a nastrój monumentalnej, międzyplanetarnej i międzyczasowej wędrówki gdzieś się w tym wszystkim rozmywa.

68_Cyann3

Na szczęście idąc fabularnie na skróty, Burgeon odpowiednio przyłożył się do ilustracji. Poszczególne kadry nadal zachwycają realizmem i dbałością o szczegóły. I chociaż wizji nowych światów brak rozmachu charakterystycznego dla znanych już nam planet, to sama jakość rysunków nie odstaje od tego, co mogliśmy podziwiać w poprzednich tomach.

123_cyann3

Trzeci album „Cyann” przynosi koniec fantastyczno-naukowego cyklu cenionego autora, ale niestety, nie można powiedzieć, aby było to dobre zakończenie niebanalnej historii. Jako prosta opowieść przygodowa omawiana seria sprawdza się nawet nieźle. Wątpię jednak, aby jej powstaniu przyświecały tego typu ambicje. Ciekawy pomysł, oryginalna wizja, nutka retro i mocne socjologiczne tło – wszystkie te elementy szybko się rozmyły, a została tylko klasyczna opowieść o bohaterce dojrzewającej na naszych oczach. I chociaż Cyann w końcu dorosła i znalazła swoje miejsce we wszechświecie, to ten fakt pozostawił nas całkowicie obojętnymi.

Paweł Panic

Scenariusz: Francois Bourgeon, Claude Lacroix
Rysunki: Francois Bourgeon, Claude Lacroix
Kolor: Francois Bourgeon
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2017
Tytuł oryginału: Le cycle de Cyann: 5. Les Couloirs de l’Entretemps, 6. Les aubes douces d’Aldalarann
Rok wydania oryginału: 2012, 2014
Wydawca oryginału: Casterman
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215×290 mm
Stron: 136
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont

About the author
Paweł Panic
Z wykształcenia historyk, z zawodu muzealnik. Lubi czytać komiksy i stare czasopisma o grach komputerowych, a przede wszystkim pisać. Pisze głównie o tym, co przeczytał. Jego teksty znaleźć można na portalu Aleja Komiksu, w Zeszytach Komiksowych oraz w książce „Komiks i jego konteksty”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *