Rosół dla duszy, czyli „Heartstopper”, tom 1 Alice Oseman

Charlie Spring jest kujonem, marzycielem i molem książkowym. Nietrudno zrozumieć, czemu ucieka w świat fikcji, biorąc pod uwagę, że jako wyoutowany gej stał się obiektem szykan w szkole. Nick Nelson gra w rugby, jest typem osiłka, kimś, kto raczej znęcałby się nad Charliem, niż się z nim przyjaźnił. Na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą wiele wspólnego. Aż przypadkiem na zajęciach zostają posadzeni w jednej ławce. Daleka droga dzieli ich od nieśmiałego „cześć” do wielkiego romansu, który przywraca czytelniczkom wiarę w miłość w tym okrutnym świecie. Dodatkowo ta droga najeżona jest przeszkodami w postaci toksycznych byłych-niedoszłych, kryzysów tożsamościowych i poczucia samotności, jakiego są w stanie doświadczyć tylko nastolatki w procesie dorastania.

Czytelniczki miały okazję poznać Charliego i Nicka w debiutanckiej powieści Oseman pt. Pasjans, wydanej, gdy autorka miała zaledwie dziewiętnaście lat. Przejmująca opowieść o samotności, której bohaterką była Tori Spring, siostra Charliego, nie zachwycała pod względem warsztatowym, ale podbiła serca odbiorców szczerością, z jaką oddano doświadczenie zagubienia młodej osoby w nieprzyjaznym świecie. Heartstopper to prequel Pasjansa, więc ci, którzy czytali poprzednią powieść, wiedzą, dokąd zmierza obecna, pozornie słodka i niewinna, historia. Nic w pierwszym tomie nie zapowiada późniejszych tragedii i jak na razie można wręcz rozkoszować się perypetiami nieporadnie zakochanych chłopców, którzy próbują zrozumieć skomplikowane uczucia, jakie nimi targają.

Alice Oseman jest bardzo dobra w opisywaniu uczuć. Pasjans był prawdziwą wiwisekcją nastoletniego angstu, niedojrzałości i zacietrzewienia, całej gamy nieprzyjemnych doznań potrzebnych w procesie dorastania. Heartstopper jest równie drobiazgową analizą procesu nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem. Kiedy pozwalamy, by ktoś nas poznał, stajemy się bezbronni i to jest przerażające. Lęk przez potencjalnym odrzuceniem paraliżuje wielu dorosłych, a co dopiero nastolatków, osoby, które są na tyle dojrzałe, by zostać skrzywdzone, ale nie dość, by wiedzieć, jak sobie z tym radzić. Przyjaźń i miłość zawsze wiążą się ze strachem i niepewnością, równie mocno, co z ekscytacją i nadzieją. Na kartach Heartstoppera znajdziemy każdą z tych emocji, oddaną szczerze i bezpretensjonalnie. Rysunki autorki doskonale obrazują wewnętrzne rozedrganie i bezbronność bohaterów. Miękkie linie mogłyby nadawać historii kreskówkowy charakter, ale tego rodzaju styl nie tylko nie odciąga uwagi od fabuły, ale też pomaga zsubiektywizować narrację, naświetlić punkt widzenia bohaterów i dosłownie odmalować ich uczucia. Rozkwitające kwiaty przy pierwszym pocałunku? To nie licentia poetica, tak właśnie widzi się świat w tego typu momentach.

Heartstopper nie jest pozycją tylko dla fanek Oseman czy dla osób queerowych. To dobry przewodnik dla rodzica po skomplikowanym labiryncie uczuć nastolatka, a także słodka historia rozgrzewająca nas od środka w zimne jesienne wieczory. Niecierpliwie czekam na kolejne tomy.

Tytuł: Heartstopper, tom 1
Autorka: Alice Oseman
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 15.09. 2021

About the author
Aldona Kobus
(ur. 1988) – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktorka literaturoznawstwa. Autorka "Fandomu. Fanowskich modeli odbioru" (2018) i szeregu analiz poświęconych popkulturze. Prowadzi badania z zakresu kultury popularnej i fan studies. Entuzjastka, autorka i tłumaczka fanfiction.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *