Rosalba Gioffre – Vegano Italiano

veganoDla mieszkańców basenu Morza Śródziemnego wegetarianizm nie stanowi żadnego wyzwania. Świeże warzywa i multum serów dostarczają takich doznań smakowych, że nawet pod tym względem mięso jest po prostu zbędne. Weganizm to już skomplikowana kwestia. No bo jak to: pizza bez sera? Lasagne bez beszamelu? Ravioli bez jajek? Okazuje się, że jest tyle innych ciekawych, prostych dań, że włoska kuchnia bez produktów odzwierzęcych również może być molto bene.

Literatura literaturą, ale jeść trzeba. Smacznie i zdrowo oczywiście, ale także, a może przede wszystkim, w zgodzie z własnymi przekonaniami. Jeśli dobrostan zwierząt leży nam na sercu, naszym celem powinna być wegańska dieta. Sam tego nie rozumiałem, kiedy prawie trzy lata temu rezygnowałem z jedzenia zwierząt, ale wraz z większą świadomością eksploatacji krów mlecznych czy losu nowo narodzonych kogutów jedzenie sera i jajek stało się coraz bardziej problematyczne. Problematyczne natomiast nie jest przygotowywanie wegańskich dań w oparciu o typowo włoskie przepisy. Jak pokazuje książka Rosalby Gioffre, jest to czymś najzwyczajniejszym w świecie.

20180526_153520

Dwa dania, które przygotowałem na użytek tej recenzji, to wigilijne zeppole i tiella z ziemniaków, pomidorów i ryżu. Pierwsze przypominają nasze placki ziemniaczane, ale robi się je z ugotowanych, miękkich ziemniaków i drożdży. Tiella to zwykła zapiekanka z ziemniakami i ryżem do risotto. Takie połączenie może wydawać się nietypowe, nawet dziwne, dlatego tym bardziej warto dać mu szansę – danie zaskakuje głębią smaku. Tak jak większość przepisów w tej książce, również te są bardzo proste. Smak proponowanych przez autorkę dań oparty jest nie na wymyślnych przyprawach, lecz na jakości warzyw. Dlatego też naprawdę trzeba by się postarać, żeby te dania się nie udały. Vegano Italiano to świetne wprowadzenie do kuchni wegańskiej.

Tytuł: Vegano Italiano

Autor: Rosalba Gioffre

Przekład: Agata Pryciak

Liczba stron:191

Rok wydania: 2018

Wydawca: Muza SA

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *