Richard Schwartz „Drugi Legion”

Burza śnieżna minęła, bohaterowie szczęśliwie przetrwali ją w karczmie Pod Głowomłotem. Do gospody zawitał tajemniczy mędrzec Kennard, który ma wiele tajemnic w zanadrzu. Udziela bohaterom cennych rad o królestwie Askiru. Postanawiają udać się na spotkanie z Radą Koronną, by przedstawić jej zagrożenie, jakie niesie ze sobą połykające kolejne kraje imperium Thalaku.

W drugiej części cyklu „Tajemnica Askiru” Richarda Schwartza, zatytułowanym „Drugi Legion”, drużyna bohaterów, która wykrystalizowała się w pierwszym tomie, wyrusza w drogę. Tworzą ją: wojownik Havald, maestra Leandra, mroczna elfka Zokora i spętana urokiem Poppet, sługa boga Borona – Varosch, szpieg ukrywający się pod imieniem Janos oraz córka karczmarza, Sieglinde. Trafiają do pustynnego Besarajnu, gdzie szybko zostają wciągnięci w wir lokalnych intryg, ponadto uświadamiają sobie, że imperium Thalaku jest o wiele potężniejsze, niż im się wydawało, a jego wpływy sięgają bardzo daleko.

„Drugi Legion” to powieść zupełnie inaczej skonstruowana niż „Pierwszy Róg”. Zamiast przebywać w dusznej atmosferze jednej karczmy, bohaterowie wyruszają w szeroki świat, zamiast potężnej śnieżycy mamy piaski pustyni i królestwo mocno inspirowane Orientem. Pierwszy tom był preludium do całej historii, w drugim – jak na książką zainspirowaną klasycznym high fantasy przystało – bohaterowie tworzą drużynę i ruszają w drogę, na której czeka na nich mnóstwo niebezpieczeństw.

Schwartz w drugim tomie bardzo rozwinął kreację bohaterów. Dowiadujemy się o nich znacznie więcej, co czyni postacie ciekawszymi i wielowymiarowymi. I w niczym nie przeszkadza, że całą historię obserwujemy z punktu widzenia Havalda. Prym w całej drużynie wiedzie oczywiście mroczna elfka Zokora, która postanowiła trochę poeksperymentować ze swoją osobowością i przekonać się, co to znaczy być człowiekiem, a nawet używać ironii i poczucia humoru. Jest to postać tak charakterna, że na pewno przypadnie wam do gustu. Jednak w „Drugim Legionie” na horyzoncie pojawia się równie ciekawy bohater – Armin di Basra, flecista, akrobata i zdobywca serc. Ponadto Armin to miłośnik kobiet, a gładkiej mowy niejeden mógłby mu pozazdrościć. Jeżeli macie skojarzenia z Jaskrem, to są one jak najbardziej trafne.

Autor więcej uwagi poświęca także postaciom, które pojawiły się już w pierwszym tomie, ale nie wiadomo było o nich zbyt wiele, takim jak Varosch czy Poppet. A i oni skrywają swoje tajemnice i motywacje.

Drugi tom „Tajemnicy Askiru” pokazuje nie tylko znacznie więcej świata, ale także jego mitów, legend i historii. Już widać, że intryga jest o wiele bardziej skomplikowana, niż się na początku wydawało, a w losach bohaterów nieśmiało zaczynają pojawiać się wzmianki o bóstwach kierujących ich poczynaniami. To, co zdawało się tylko dawną klechdą, nagle okazuje się namacalne i żywe.

Legiony istniały naprawdę i były, jak się wydaje, jeszcze potężniejsze, niż głosiły legendy. Twierdza Gromów istniała naprawdę, tak niedostępna jak nigdzie indziej. Własną ręką dotykałem dziobu gryfa, spotkałem smoka, głębiopełzaki i nocne pająki. Przekonałem się, że moi przodkowie byli barbarzyńcami, tak samo jak ci, przeciwko którym walczył legion. Byłem świadkiem działania dawnego boga, widziałem, jak magia spala maestra, widziałem, jak duchy stają do apelu, żeby dopełnić słowa pradawnej przysięgi (s. 227-228).

W powieści występują również wzmianki o ludzie z Północy, czczącym Odyna, a ja chętnie przekonałabym się, jak Schwartz sprawdzi się w klimatach opowieści o wikingach.

Choć w „Drugim Legionie” Richarda Schwarza fabuła została zupełnie inaczej skonstruowana, to jednak pozostało to, co najlepsze z otwarcia „Tajemnicy Askiru”. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie oraz klimat klasycznego high fantasy. A ciąg dalszy nastąpi, bo wszystko wskazuje na to, że autor przedstawił dopiero kilka nici całej intrygi.

Jak daleko sięgał gobelin tej historii? Czy kończył się wraz z upadkiem monarchii, z abdykacją Askannona? A może zostało jeszcze osnowy i nici, żeby dokończyć opowieść? Czy tkacz sortował w tej chwili swoje nici? Czy byłem jedną z nich?
Przeznaczenie (s. 448-449).

Barbara Augustyn

Autor: Richard Schwartz
Tytuł: „Drugi Legion”
Tytuł oryginalny: „Die zweite Legion. Das Geheimnis von Askir”
Cykl: Tajemnica Askiru – Tom II
Tłumaczenie: Agnieszka Hofmann
Wydawnictwo: Initium
Liczba stron: 526
Data wydania: 2018

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *