Recenzja książki „Królewna z wieży”

Przemysław Wechterowicz jest autorem licznych książek skierowanych do dzieci, zarówno tych młodszych, jak i nieco starszych, wkraczających w wiek nastoletni. Kilka lat temu podjął on współpracę z rysownikiem komiksów, współtwórcą postaci Wilqa, Bartoszem Minkiewiczem. Ich pierwszym wspólnym dziełem była książka „Wilk, pies i owce” wydana przez Kulturę Gniewu w 2013 roku. Lekka formuła publikacji z charakterystycznymi ilustracjami Minkiewicza przypadła do gustu nie tylko czytelnikom, ale także krytykom, co skutkowało między innymi nominacją do nagrody przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY – Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych.

krolewna_wechterowicz

Trzy lata później do księgarń trafia druga książka stworzona przez duet Wechterowicz/Minkiewicz. Tym razem, z łąk pełnych owiec, czytelnicy przenoszą się do szczęśliwego i mądrze rządzonego królestwa. Jedynym problemem spędzającym sen z powiek króla jest przyszłość jego cudownej córki, królewny o najwdzięczniejszym śmiechu na świecie. Wydawałoby się, że miły głosik i przyjazny szczebiot dziewczyny powinien kruszyć każde serce. Cóż z tego, jeśli przez niego królewna może nie znaleźć sobie męża. Najlepiej więc odwołać się do sprawdzonych metod. Wysoka wieża chroniona przez smoka z pewnością skusi najodważniejszych rycerzy z całego królestwa. Zasada jest prosta: kto będzie odporny na śmiech królewny, ten dostąpi zaszczytu jej poślubienia. Haczyk? Kto nie wytrzyma, zostanie przez rzeczonego smoka pożarty.

wieza_wecht_p1

Kto czytał „Wilka, psa i owce” domyśla się już, że kolejni kandydaci do ręki królewny okażą się dla autorów źródłem licznych żartów i gagów. W książce Wechterowicza pierwsze skrzypce gra humor oparty na zabawnych skojarzeniach i grach słownych. Fakt, nie jest on najwyższych lotów i polega raczej na prostych pointach i użyciu żywego języka, zahaczającego momentami wręcz o młodzieżowy slang.

wieza_wecht_p2

Nie powinniśmy więc na siłę szukać dydaktyzmu w książce Wechterowicza i Minkiewicza. Bo czy rzeczywiście każda lektura musi nasze dziecko czegoś uczyć? Zresztą psycholodzy dziecięcy coraz częściej podkreślają, że każda, nawet na pozór bezsensowna zabawa, dziecko rozwija. Także „Królewna z wieży”. Choćby przez pokazanie, że czytanie może być fajne. Drugim powodem skłaniającym do sięgnięcia po opowieść Wechetrowicza i Minkiewicza jest abstrakcyjne i nieoczywiste podejście do lektury. Autorzy na końcu skłaniają czytelnika do stworzenia własnej wersji historii, kierując ich w zabawny sposób. Stąd też jestem przekonany, że z jednej strony dziecięca biblioteczka nie powinna składać się jedynie z książek takich jak opisywana, ale z drugiej przynajmniej kilka takich lektur musi się w niej znaleźć.

Karol Sus

Autor: Przemysław Wechterowicz
Ilustracja: Bartosz Minkiewicz
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2016
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210 x 270 mm
Stron: 64
Cena: 34,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-8069-460-6

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *