Recenzja komiksu „Uncanny Avengers #3: Czas na Ragnarok”

Im więcej komiksów spod znaku superhero jest w naszym kraju wydawanych, tym bardziej zastanawia mnie fenomen takich publikacji. Od dawna bowiem w konwencji tej nie pojawiły się znaczące i przełomowe dzieła, a obecnie ukazujące się komiksy ze stajni Marvela i DC Comics raczej powielają znane od lat schematy, bazując wciąż na tych samych pomysłach. Nie inaczej jest w przypadku serii „Uncanny Avengers” Ricka Remendera, która ukazuje się w ramach linii wydawniczej Marvel Now!, a której trzeci tom, „Czas na Ragnarok”, właśnie trafił do sprzedaży.

Uavengers3

Seria ta od samego początku nie zbierała zbyt pochlebnych opinii. Krytycy i czytelnicy najczęściej wytykali jej właśnie wtórność wobec innych komiksów superbohaterskich oraz braki scenariuszowe polegające głównie na stosowaniu dość tanich i oklepanych chwytów mających na celu przyciągnięcie uwagi odbiorcy. Czy trzeci integral serii przełamuje złą passę? I tak, i nie. Remender nadal tworzy bowiem historię niepozbawioną licznych wad, jednakże z każdym kolejnym zeszytem czytelnik mimowolnie daje się wplątać w intrygę i zaczyna z większym zaangażowaniem śledzić losy bohaterów. Bo rzeczywiście dzieje się sporo.

UncannyAvengers3_p1

W obliczu zagrożenia ze strony Bliźniąt Apokalipsy drużyny Avengers i X-Men muszą zacząć działać wspólnie. Antagonizmy, jakie narosły pomiędzy ich członkami na przestrzeni lat, okazują się jednak niejednokrotnie silniejsze. Szczególnie jeśli niektórzy bohaterowie zaczynają grać na dwa fronty i starają się realizować sobie tylko znane cele. Czy koniec świata ostatecznie uda się odroczyć? Wiele wskazuje na to, że tylko Thor będzie w stanie uratować Ziemię. Jednak nawet moc samego boga może nie wystarczyć.

UncannyAvengers3_p2

Jeśli nie ze względu na fabułę, warto zainteresować się najnowszą odsłoną „Uncanny Avengers” ze względu na rysunki, które stoją na wyjątkowo wysokim poziomie w porównaniu do poprzednich tomów serii. Po jednym zeszycie narysowali Salvador Larroca i Daniel Acuña, resztę Steve McNiven (znany w Polsce między innymi z świetnie przyjętej „Wojny domowej” do scenariusza Marka Millara). Każdy z rysowników prezentuje unikalny styl i tworzy przepiękne, charakterystyczne plansze. Miła odmiana po licznych zeszytach będących produktem rzemieślników raczej niż artystów komiksowych.

UncannyAvengers3_p3

Rick Remender wciąż obraca się w obecnie obowiązującej konwencji superhero, powielając wszystkie możliwe wady tego typu komiksów. Jednocześnie najnowszy integral „Uncanny Avengers” czyta się nieco lepiej od poprzednich tomów. Ile w tym zasługi scenarzysty, a ile świetnych rysowników? I ile ostatecznie zasługi w tym samego czytelnika, który po prostu zaczyna związywać się z bohaterami?

Karol Sus

Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: Salvador Larroca, Steve McNiven, Daniel Acuna
Wydanie: I
Data wydania: 15 Luty 2017
Seria: Uncanny Avengers, Marvel Now
Tytuł oryginału: Uncanny Avengers Volume 3: Ragnarok Now
Rok wydania oryginału: 2014
Wydawca oryginału: Marvel
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165×255 mm
Stron: 132
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328118744

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *