Recenzja komiksu „Najlepsi wrogowie #2”

W październiku Kultura Gniewu wydała aż dwa komiksy uznanego francuskiego twórcy, Davida B. Jeden z nich to wznowienie opus magnum tego autora, „Rycerzy św. Wita”, którzy po czterech latach doczekali się drugiego polskiego wydania. Natomiast drugi komiks to materiał premierowy – „Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #2: 1953 – 1984”, następna część przeglądu stosunków amerykańsko-bliskowschodnich, napisana przez historyka Jean-Pierre’a Filiu, a zilustrowana przez wspomnianego wcześniej Davida B.

NajlepsiWrogowie2

Zgodnie z tytułem część druga obejmuje burzliwe lata 1953 – 1984. Mimo że komiks dotyczy stricte stosunków amerykańsko-bliskowschodnich, trudno nie odnieść się do relacji amerykańsko-sowieckich, które to relacje odciskały piętno w zasadzie na każdym aspekcie polityki międzynarodowej tamtych lat. Rzeczywiście, jeśli przyjrzeć się bliżej meandrom polityki bliskowschodniej, genezie konfliktów oraz dobieraniu przez poszczególne mocarstwa sojuszników, można bez wątpienia dostrzec wpływ zimnej wojny, która na długie lata przedzieliła glob żelazną kurtyną. Tak oto polityka Stanów Zjednoczonych wobec krajów bliskowschodnich zaczyna przypominać raczej wyrachowaną i wykalkulowaną politykę tego państwa wobec Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Oczywiście dotyczy to w równym stopniu Sowietów, którzy w gorących ziemiach Syrii, Egiptu, Izraela czy Jordanu widzieli raczej możliwość przedłużenia własnej polityki (także poprzez wojnę) niż realne próby uspokojenia regionu.

najlepsiWrogowie2_p5

Wszystkie te dość zawiłe i wielopłaszczyznowe zagadnienia zostały przedstawione na planszach komiksu Filiu i Davida B. z dużą dozą znawstwa i dystansu. Ze względu na niewielką objętość pracy, zaledwie sto cztery strony, większość wydarzeń potraktowana jest bardzo skrótowo, żeby nie powiedzieć: pobieżnie. Wymaga to od czytelnika po pierwsze ogromnej uwagi, gdyż ilość zawartych na jednej stronie (ba! w jednym kadrze) informacji może przyprawić o zawrót głowy, po drugie zaś sięgnięcia do bardziej szczegółowych źródeł w celu zgłębienia tematu. Skrótowość ta może więc w pewien sposób utrudniać odbiór całości, choć dzięki temu można traktować „Najlepszych wrogów”, również jako ilustrowany przewodnik po konfliktach bliskowschodnich, z założenia mało szczegółowy, będący raczej próbą zarysowania tematu niż kompendium wiedzy.

najlepsiWrogowie2_p6

David B. w „Najlepszych wrogach” pozostaje wierny swemu charakterystycznemu stylowi, który towarzyszy mu od początku twórczości. Podobnie jak w poprzedniej części czy też w „Rycerzach św. Wita” autor stosuje bogatą ornamentykę, stawiając równocześnie na symbolizm. Na przykład poszczególne kraje przedstawiane są jako pewne umowne znaki. Dzięki temu, mimo że pierwsze skrzypce w albumie gra osoba scenarzysty jako historyka, David B. odciska swoje piętno na komiksie, nadając mu unikalny sznyt.

najlepsiWrogowie2_p7

Druga część „Najlepszych wrogów” kontynuuje założenia znane z części pierwszej, prezentując burzliwą historię relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem w sposób przekrojowy, ale zarazem skrótowy. Polska premiera drugiego tomu zbiegła się w czasie z wydaniem trzeciej części komiksu we Francji. Autorzy docierają w niej do czasów nam współczesnych, pokazując wydarzenia z lat 1984 – 2013. Na okładce oczywiście Osama Bin Laden.

Karol Sus

Scenariusz: Jean-Pierre Filiu, David B.
Rysunki: David B.
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2016
Seria: Najlepsi wrogowie
Tytuł oryginału: Les Meilleurs ennemis: Deuxieme partie 1953/1984
Wydawca oryginału: Futuropolis
Tłumaczenie: Małgorzata Jańczak
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 173 × 225 mm
Stron: 104
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-45-1

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *