Recenzja komiksu „Jonah Hex #4: Tylko zacni umierają młodo”

Jonah Hex na dobre zadomowił się w naszym kraju. Egmont konsekwentnie wydaje kolejne zbiorcze wydania jego przygód pochodzące z drugiej serii komiksów z rewolwerowcem w roli głównej. Ukazujące się w latach 2006–2011 za oceanem zeszyty zebrano następnie w jedenaście tomów. Ostatnio na księgarskie półki trafił tom czwarty, noszący podtytuł „Tylko zacni umierają młodo”. Kolejny, piąty, jest już zapowiedziany na jesień tego roku. Powoli zbliżamy się więc do półmetka.

HEX4

Postać Jonaha Hexa trudno uznać za kogoś, kogo można łatwo polubić. Ucieleśnienie wszystkich stereotypów westernowego antybohatera raczej ma czytelnika szokować niż stawać się wzorem do naśladowania. Mimo wszystko Hex kieruje się własnym, nieco wypaczonym kodeksem moralnym, który zabrania mu podnieść rękę na kobietę czy bezbronnego oraz każe mścić śmierć niewinnych ofiar bandytów. Stąd też w świecie kryształowo dobrych superbohaterów wielu czytelników pragnie zagłębić się w świat pełen przemocy, ale też moralnych dylematów.

hex4_p1

To wszystko oferuje czytelnikom właśnie seria „Jonah Hex”. Oczywiście podane w lekkostrawnej formie amerykańskiego komiksu głównonurtowego. Stąd też zapomnieć możemy o poważniejszych problemach poruszanych przez scenarzystów. Wszystkie przygody głównego bohatera nie wychodzą poza ramy przyjętej konwencji i mają za zadanie przede wszystkim czytelnika rozerwać.

hex4_p2

A jest czym. W czwartej części Hex zmierzy się z nowoczesną technologią, plemieniem Kiowa, armią Unii oraz przywołanymi przez wiedźmę duchami. Sześć napisanych przez Justina Graya i Jimmy’ego Palmiottiego opowieści zilustrowało trzech rysowników, Phil Noto („Teksańska forsa”, „Nieskończona sprawa” i „Wojna trwa”), Jordi Bernet („Czarcia łapa” i „Ktoś umrze, by inny mógł żyć”) oraz David Michael Beck („Święto duchów”).

hex4_p3

„Tylko zacni umierają młodo” nie serwuje czytelnikowi niczego nowego ponad to, co doskonale zna już z poprzednich części przygód Hexa. Scenarzyści w dalszym ciągu przygotowują krótkie formy, rzadko kiedy odwołujące się do poprzednich historii (a nawet jeśli, to w sposób nieutrudniający lektury osobom nieznającym wcześniejszych zeszytów), które można zacząć czytać w zasadzie w każdym momencie. W sam raz na szybką, pełną akcji lekturę.

Karol Sus

Scenariusz: Jimmy Palmiotti, Justin Gray
Rysunki: David Michael Beck, Phil Noto, Jordi Bernet
Tusz: David Michael Beck, Phil Noto, Jordi Bernet
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2017
Tytuł oryginału: Jonah Hex Vol. 4: Only The Good Die Young
Tłumaczenie: Tomasz Kłoszewski
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165×255 mm
Stron: 144
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328119376

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *