Recenzja antologii komiksowej „Relax. Antologia opowieści rysunkowych”

Ukazujące się w latach 1976–1981 czasopismo „Relax” to ważna część historii polskiego komiksu. To tu publikowali swoje komiksy autorzy, którzy teraz zaliczani są do grona twórców kształtujących ten gatunek w Polsce. „Relax” to także kolejny krok na drodze do otwarcia się naszego kraju na kulturę Zachodu. Mimo że pismo trafiło do sprzedaży w czasach PRL-u, widać tu wyraźne dążenie do osiągnięcia czegoś na wzór francuskiego „Pilote”, bardzo poczytnego ówcześnie magazynu dla dzieci. I choć rodzimy odpowiednik starał się także zadowalać starszego odbiorcę, nie da się ukryć, że gros odbiorców stanowiło jednak dzieci.

Relax_int1

Zdawałoby się, że obecnie nie ma już miejsca dla starych, klasycznych komiksów. Szczególnie że antykwariaty i serwisy aukcyjne wciąż pełne są starych wydań sprzedawanych za grosze. Przykład Wydawnictwa Komiksowego i jego wydania komiksów Bogusława Polcha („Funky Koval”, „Ekspedycja” i „Wiedźmin”) pokazał, że odpowiednio podana klasyka wciąż ma wzięcie. Egmont poszedł tym tropem, wydając antologię komiksów z „Relaxu” w wysokiej jakości edycji.

Relax1_p21

Wydając antologię „Relaxu”, Egmont złożył hołd twórcom, którzy mieli ogromny wpływ na dzisiejszy wygląd rynku komiksowego w Polsce, a także uczcił wydanie tysięcznego komiksu w swojej ofercie. Tomasz Kołodziejczak w wywiadach i na spotkaniach autorskich wielokrotnie podkreślał, że umieszczenie wewnątrz „Slaina”, pierwszego komiksu w Klubie Świata Komiksu, numeru „0001” w większości spotykało się ze śmiechem i pukaniem w czoło. Nikt wówczas nie dawał wiary, że jakiekolwiek wydawnictwo komiksowe może dojść do tak zawrotnej ilości publikacji.

Większość czytelników liczyła na znacznie bardziej spektakularny tytuł, ogromną cegłę z mnóstwem dodatków, szkiców i wywiadów. Powstaje jednak pytanie, czy właśnie publikacja opowieści, które obecni decydenci z wydawnictw (bo nie dotyczy to jedynie Kołodziejczaka, ale większości wydawców, którzy obok bycia biznesmenami są także wiernymi fanami gatunku) z wypiekami na twarzy pochłaniali, jako kilku-, kilkunastoletnie dzieciaki nie jest najlepszym sposobem na uczczenie nie tylko okrągłej liczby komiksów, ale ogólnie drogi, jaką komiks przeszedł od schyłku PRL-u do obecnych czasów.

Relax1_p30

Antologia wydana przez Egmont cofa czytelnika do złotego czasu komiksu w Polsce, z niebotycznymi nakładami (200 000 to dziś liczba nieosiągalna nawet dla najbardziej kasowych tytułów) i redakcjami, które przecierały ścieżki i wytyczały zupełnie nowe kierunki rozwoju. Do czołowych autorów publikujących w „Relaxie” należeli Marek Szyszko, Janusz Christa, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński czy Tadeusz Baranowski. To właśnie te nazwiska można spotkać w antologii Egmontu, która zbiera trzynaście zróżnicowanych opowieści. Czytelnik znajdzie tu zarówno komiksy utrzymane w konwencji historii szpiegowskich, z pogranicza fantastyki, humoru czy spod znaku płaszcza i szpady.

Relax1_p111

Choć dla części czytelników „Relax” to nawet nie historia, a wręcz prehistoria polskiego komiksu, opowieści zawarte w antologii zaskakująco dobrze zniosły upływ czasu. Owszem, dziś komiksy tworzy się w zupełnie inny sposób, inaczej wygląda prowadzenie narracji, rozplanowanie kadrów czy nawet konstrukcja dialogów, ale nie zmienia to faktu, że większość komiksów czyta się bez uczucia obcowania z antykami. Czego nie da się powiedzieć o każdym polskim klasyku.

Tomasz Kołodziejczak zapowiedział już możliwość kontynuacji antologii. Wszystko zależy od zainteresowania czytelników. Materiału zostało jeszcze sporo, choć ze względu na utrudniony kontakt z niektórymi spadkobiercami lub brak dobrej jakości oryginalnych plansz zadanie dla wydawcy nie jest łatwe. Oby kolejny tom miał szansę się ukazać. Byle nie jako album numer 2000.

Karol Sus

Scenariusz: Ryszard Siwanowicz, Stanisław Majewski, Tadeusz Baranowski, Ryszard Bańkowicz, Janusz Christa, Elżbieta Dobrzyńska, Cezary Chlebowski, Andrzej Sawicki, Stefan Weinfeld, Maria Olszewska
Rysunki: Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Tadeusz Baranowski, Jerzy Wróblewski, Janusz Christa, Marek Szyszko
Okładka: Grzegorz Rosiński, Bogusław Polch, Jerzy Wróblewski, Janusz Christa, Tadeusz Baranowski
Publicystyka: Tomasz Kołodziejczak, Adam Rusek
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Październik 2016
Seria: Relax, Klasyka Polskiego Komiksu
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210×290 mm
Stron: 168
Cena: 79,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328116504

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *