Zmiany w dziale recenzji książkowych – Wstępniak

mops

Drodzy Czytelnicy,

Według najnowszych – przeprowadzonych w listopadzie 2015 roku – badań czytelnictwa w tamtym roku po książkę sięgnął co trzeci Polak. Nie jest to powód do dumy, ale nie jest to też na tyle tragiczny wynik, by załamywać ręce i kwestionować sens promowania literatury. Nie zatraciliśmy przecież umiejętności czytania. Problemem może być odpowiednia selekcja książek.

W dziale recenzji książkowych postaramy się pokazać lektury ciekawe, intrygujące i przede wszystkim zmuszające do myślenia. Będą one omawiane z pasją, te ważniejsze zaś opiszemy szczegółowo i umiejscowimy w kontekstach ułatwiających ich zrozumienie. W czasach postprawdy szczególny nacisk chciałbym położyć na książki krytyczne, zmuszające nie tyle do myślenia, co do przewartościowania swoich obecnych poglądów. Chodzi o książki oferujące inne spojrzenie na rzeczywistość – względną, często skrajną.

Brzmi wzniośle, a jak będzie, czas pokaże. Najważniejszym zadaniem pozostaje, by dział utrzymał tak wysoki poziom jak za „panowania” Bartka Szczygielskiego, z którym wszyscy mieliśmy przyjemność współpracować jako recenzenci. Tylko utrzymanie tego poziomu zapewni nam rozwój, nie odwrotnie.

Czytamy i piszemy dla Was, dlatego jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i uwagi.

Pozdrawiam,

Łukasz Muniowski

NOWY Szef działu recenzji książkowych Szuflada.net

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor nauk humanistycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *