Projekt „Herstorie” pod patronatem Szuflady

Drodzy czytelnicy.

Prezentujemy kolejny projekt, który obejmujemy Naszym patronatem: „Herstorie. O (nie)zwykłych kobietach”. W związku z zakończeniem konkursu literackiego: „Dylematy singielki” jest to temat jak najbardziej na czasie.

W rozwinięciu przeczytacie informacje o projekcie od jego organizatorów. My tymczasem śpieszymy donieść, że na konkurs przyszło prawie 50 prac z czego tylko dwie napisali mężczyźni. A szkoda. 🙂

Wyniki ogłosimy na stronie 22 kwietnia oczywiście 2012 roku.

Redakcja Szuflady

Fundacja Przestrzeń Kobiet publikuje wspomnienia:

Krakowska Fundacja Przestrzeń Kobiet rozpoczęła realizację internetowego projektu „Herstorie”. Jest to blog, do którego współtworzenia Fundacja zaprasza każdego, kto chciałby podzielić się własnymi wspomnieniami o (nie)zwykłych kobietach.

Literatura non-fiction, biografie i wspomnienia cieszą się w naszym kraju wyjątkową popularnością. Chętnie czytamy, ale nie brak także osób, które same próbują swoich sił w tym zakresie, a Fundacja Przestrzeń Kobiet zachęca do sprawdzenia się w pisaniu wspomnień i nadsyłaniu tekstów. Na niedawno utworzonej stronie www.herstorie.wordpress.com będzie można opublikować własne artykuły, eseje, wywiady, wspomnienia. Jedynym warunkiem jest to, aby tekst przywoływał pamięć o dowolnej kobiecie. W ten sposób Fundacja chce gromadzić i udostępniać osobiste wspomnienia o mamach, babkach, prababkach, przyjaciółkach, siostrach, bądź o kobietach nawet osobiście autorom nieznanych, ale z jakiegoś powodu istotnych i fascynujących. Przedstawicielki Fundacji mają nadzieję, że w ten sposób powstanie zbiór wartościowych tekstów, które w przyszłości być może zaowocują większą publikacją. Zaproszenie do napisania tekstu przyjęła m.in. Cecylia Malik, której wspomnienie o Babci zostało również zamieszczone na stronie.

Blog Herstorie jest rozszerzeniem projektu Krakowski Szlak Kobiet. W ramach KSK Fundacja Przestrzeń Kobiet wydała już trzy tomy “Przewodniczki po Krakowie Emancypantek”. Przywołano w nich postacie wybitnych krakowianek, o których trudno przeczytać w podręcznikach historii oraz zrealizowano kilkadziesiąt bezpłatnych wycieczek po Krakowie ich śladami. W 2011 roku Fundacja uzyskała status organizacji pożytku publicznego (OPP), w związku z czym może otrzymywać 1% podatku na realizację swoich celów statutowych. Wszystkie wpływy z 1% zostaną przeznaczone na wydanie kolejnego, czwartego już tomu „Przewodniczki”.

O Fundacji Przestrzeń Kobiet:
Fundacja Przestrzeń Kobiet powstała w marcu 2006 r. w Krakowie jako feministyczna grupa nieformalna. We wrześniu 2007 r. została ustanowiona jako fundacja, a zarejestrowana jako taka w Krajowym Rejestrze Sądowym 10 października 2007 r. Misją Fundacji Przestrzeń Kobiet jest otworzyć przestrzeń prywatną i publiczną dla kobiet i zbudować społeczeństwo wrażliwe na różnice poprzez edukację, współpracę oraz promowanie równości i różnorodności. Przestrzeń Kobiet to idea i praktyka. Chcemy działać na rzecz kobiet, dzielić się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem, uczyć się od nich, współpracować, rozmawiać. Chcemy tworzyć przestrzeń, chcemy także wchodzić w inne przestrzenie, łączyć je z sobą. Tworzyć miejsca, w których kobiety czułyby się “u siebie”, w których byłyby ze sobą, dzieliłyby się doświadczeniami, tworzyły więzi, kręgi, płaszczyzny porozumienia i współpracy w różnorodnych dziedzinach i na różnych poziomach. Strona Fundacji:

http://www.przestrzenkobiet.pl/

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

2 komentarze

  1. Polecam udział w Herstorie. O (nie)zwykłych kobietach. Wystarczy napisać krótkie opowiadanie o kobiecie, którą podziwiacie w swoim życiu.
    Istnieje możliwość pojawienia się Waszego tektu na portalu oraz otrzymanie torby na zakupy.
    Ja już mam ją w domu :).

    1. Szuflada także bardzo mocno poleca „Herstorie”. 🙂 Piszcie, pokazujcie się od jak najlepszej strony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *