Praga gada. O wojnie (antologia)

praga1 z kzetII wojna światowa poczyniła olbrzymie spustoszenia w umysłach ludzi, którzy jej doświadczyli. Ogrom cierpień i dziejącego się wokół bestialstwa pozostawił w ich świadomości na zawsze niezabliźniające się rany. Szczególnie mocne piętno wojna odcisnęła na najmłodszym pokoleniu, ponieważ ich okres dzieciństwa, a więc ten, który powinien być najpiękniejszym czasem beztroskich zabaw, przypadł na wojenną zawieruchę. Czytając komiksy zebrane w antologii „Praga gada. O wojnie” da się zauważyć, że pomimo wszystko, spomiędzy trudnych chwil, wyzierają gdzieniegdzie wspomnienia zabaw i radości, tak ważne dla dziecięcego świata.

 

Antologia pod redakcją Przemysława Olszewskiego prezentuje komiksy, których bazą są wojenne wspomnienia mieszkańców warszawskiej Pragi, jednej z najbardziej charakterystycznych dzielnic stolicy. Poza tym, wspólnym mianownikiem każdej z historii jest wiek, w jakim autorów wspomnień zastała wojna. Ludzie ci bowiem w czasie II wojny światowej byli kilku lub kilkunastoletnimi dziećmi. Groza i cierpienia przeplatają się tu z beztroską i pełnymi uwielbienia spotkaniami z polskimi żołnierzami. Dziecięce zabawy nie ominęły także i niemieckich okupantów, tak jak pokazane to zostało w niewiarygodnej, wielkanocnej historii („Bitwa na wodę” Pawła Timofiejuka i Konstantina Komardina). Jednocześnie dziecięcy świat często ulega konfrontacji z wojennymi obrazami, gdzie zwyczajna zabawa zamienia się w traumatyczne wspomnienie („Drut pod śniegiem” Krzysztofa Budziejewskiego), lub wręcz odwrotnie, dziecięcy umysł za wszelką cenę wypierając straszne obrazy, uruchamia wyobraźnię generując fantastyczne sceny („Latające krowy” Mateusza Sucheckiego).

W albumie nie brak też poważniejszych akcentów, takich jak wstrząsający obraz powracających do kraju repatriantów ze wschodu („Twarz ze Wschodniego” Pawła Piechnika), czy tragicznych wspomnień wojny („Życie to nie bajka” Pawła Timofiejuka i Tony’ego Sandovala). Na drugim biegunie jest kilka zabawnych historyjek, gdzie wojna toczy się gdzieś obok („Bimber” Moniki i Leszka Golińskich, „Matka Boska Stasinowska” Przemysława Olszewskiego i Macieja Szymanowicza i „Świnki ministra” Pawła Timofiejuka i Michała Śledzińskiego).

Łącznie antologia zbiera jedenaście znakomitych komiksów, każdy na najwyższym poziomie, zarówno pod względem scenariusza, jak i rysunków. Zresztą nazwiska takie jak Sandoval, Śledziński, Timofiejuk, czy Truściński mówią same za siebie.

Twórcy albumu starają się jednocześnie opublikować drugi tom, tym razem skupiony wokół czasów powojennych. Zarówno „Praga gada. O wojnie”, jak i „Praga gada. O pokoju” nie są jednak na razie dostępne zwykłymi kanałami dystrybucji. Fundacja Animacja, pod której skrzydłami tworzony jest projekt wciąż szuka sponsorów umożliwiających wydanie obu publikacji. W związku z tym na chwilę obecną jedynym sposobem zdobycia albumów jest wsparcie projektu poprzez jedną ze stron crowdfundingowych. Naprawdę warto! Śliczne i porządne wydanie cieszy oko, a zebrane komiksy stoją na najwyższym poziomie. Jak mówią sami twórcy, „to nie są typowe nudne i źle narysowane antologie z komiksami historycznymi, o nie”!

Autorzy:

Scenariusz – Paweł Timofiejuk, Monika Golińska, Przemysław J. Olszewski, Alberto Pagliaro, Tony Sandoval, Krzysztof Ostrowski, Konstantyn Komardin, Krzysztof Budziejewski, Paweł Piechnik, Przemysław Truściński, Leszek Goliński, Maciej Szymanowicz, Mateusz Suchecki, Michał Śledziński

Rysunki – Przemysław J. Olszewski, Alberto Pagliaro, Tony Sandoval, Krzysztof Ostrowski, Konstantyn Komardin, Krzysztof Budziejewski, Paweł Piechnik, Przemysław Truściński, Leszek Goliński, Maciej Szymanowicz, Mateusz Suchecki, Michał Śledziński

Data wydania: Wrzesień 2013

Stron: 96

Wydawnictwo: Fundacja Animacja

ISBN: 978-83-64293-00-9

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *