Praca i dom – Primož Čučnik

Arlou -Prom przez kana³ La Manche.inddW I edycji Nagrody Europejskiego Poety Wolności reprezentantem Słowenii był Primož Čučnik z tomikiem „Praca i dom”.

„Praca i dom” to zbiór rzeczy zapomnianych, niepotrzebnych, szwankujących, gdzieś tam magazynowanych w świecie, słowem: gratów. Čučnik skupia uwagę na tym, co niszczeje, co umiera, gubi się, psuje, traci wartość. Smutne to, że na tym swoistym pchlim targu można napotkać również ludzi. W tym stosie śmieci (i rzeczy powoli zyskujących ten status) podmiot pragnie odnaleźć człowieka-siebie, wyznaje: chcę być takim, jakim mnie słyszą i jakim mówię.

Słoweński poeta pisze o tym, co chętnie wypieramy ze świadomości, jednocześnie dość mocno w tym tkwiąc – o życiu „na niby”, półżyciu właściwie, podporządkowanemu rygorowi spojrzeń innych, rzeczom nami władającymi. Podmiot dusi się w małych miasteczkach, gdzie ludzie żyją uzależnieni od innych, z utraconą spontanicznością, często wbrew sobie, marzeniom, pragnieniom.

W dużej mierze „Praca i dom” to poezja rzeczy. Zwraca się tu uwagę na wszelkie drobiazgi codzienności, co znamienne – zwykle poeta pisze w kontekście próby pozbycia się ich. Ten tytułowy dom to rupieciarnia, która nieustannie wymaga wielkiego nakładu pracy. Ten uprzątany wciąż na nowo bałagan można odczytywać jako metaforę ludzkiego losu we współczesnym świecie.

Čučnik nie jest łaskawy dla człowieka – wielokrotnie podkreśla jego naiwność, głupotę, jak np. w „Instrukcji obsługi szczęścia”, gdzie subtelnie podśmiewa się z różnego rodzaju przesądów. Trochę jest to śmiech przez łzy, bo przecież tacy jesteśmy – tak bardzo pragniemy być lepsi, mieć więcej, że zrobimy wszystko, choćby to było irracjonalne, aby swój cel osiągnąć.

„Praca i dom” to zbiór poświęcony kondycji współczesnego człowieka, który staje się coraz bardziej uprzedmiotowiony. To także odbicie świata, tego faworyzującego „mieć” i pomijającego wartość „być”.

Čučnik stara się jednak uporządkować poetycki świat w wersy, które dane jest zrozumieć tylko czasami. Pisanie jest bardzo ważne, poeta dostrzega w nim nadzieję, odkrywa możliwości. Wiersze traktuje jako pewnego rodzaju katalog codziennego życia człowieka oraz pamiętnik jego duszy.

„Korekta”

Wyobraź sobie wszystkie swoje błędy

wydrukowane na kartce papieru

 

zaznaczone czerwonym

albo zielonym kolorem

 

wszystkie lepsze rozwiązania

ponad wszelką wątpliwość

 

zamarkowane krótko

jasnymi znakami

 

jak jednoznaczny błękit

niektórych przeczuć

 

ostatni dzień tygodnia

do kogo się uśmiechasz

 

kogo tracisz w czasie

tej jazdy – tego roku

 

zatem bądź taki

przy tej myśli – przy tym oddechu

 

musza od ciebie odpaść

wszystkie martwe literki

Kinga Młynarska

               

  1. Tytuł: „Praca i dom”
  2. Autor: Primož Čučnik
  3. Okładka: twarda
  4. Liczba stron: 68
  5. Data wydania: 2009
  6. Wydawnictwo: słowo / obraz terytoria
About the author
Kinga Młynarska
Mama dwójki urwisów na pełny etat, absolwentka filologii polskiej z pasją, miłośniczka szeroko pojętej kultury i sztuki. Stawia na rozwój. Zwykle uśmiechnięta. Uczy się życia...

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *