Powrót Rogatego – recenzja komiksu „Hellboy. Tom 1: Nasienie zniszczenia. Obudzić diabła” i „Hellboy. Tom 2: Spętana trumna. Prawa ręka zniszczenia”

Trudno dziś mówić o „Hellboyu” jedynie jako o dziele należącym do ścisłego kanonu komiksu amerykańskiego. Wykreowana przez Mike’a Mignolę w 1994 roku postać czerwonoskórego diabła stała się z czasem jedną z ikon popkultury, znakiem towarowym obecnym na T-shirtach, kubkach, plakatach i w sklepach z zabawkami. Pomimo lat, które minęły od debiutu Hellboya, komiksy z nim w roli głównej wciąż zachowują świeżość. Tym bardziej więc cieszy decyzja Egmontu o kolejnym wznowieniu albumów. Tym razem w wersji „Library” w pięknej, czarnej oprawie, zawierającej po dwa tomy wydań oryginalnych.

Hellboy_Restart1

Nowe wydanie zapoczątkowane zostało w listopadzie ubiegłego roku. Zebrane w nim „Obudzić diabła” i „Prawa ręka zniszczenia” to dwie dłuższe opowieści przedstawiające origin Hellboya oraz dalsze, wynikające z rytuału przyzwania rogatego bohatera, perypetie grupy z Biura Badań Paranormalnych i Obrony. Mignola, mimo że historię swego najsłynniejszego bohatera tworzył niemal na bieżąco, zbudował tu dość poukładaną mitologię i poprowadził akcję w konkretnym kierunku. Już w pierwszych tomach bowiem pojawiają się echa wielkich wydarzeń, których głównym aktorem ma być właśnie Hellboy.

Hellboy_Restart1_p156

Tom drugi z kolei niesie ze sobą nieco oddechu, choć w dalszym ciągu główny bohater nie ma lekkiego życia. Zarówno „Spętana trumna”, jak i „Prawie kolos” to zbiory krótszych opowieści ze świata Hellboya, które w dodatku poukładane są niechronologicznie i niejednokrotnie odwołują się do przeszłych wydarzeń lub też zapowiadają te, które dopiero nadejdą. Mignola ujawnia się tu jako mistrz krótkich historii, formy, do której – co sam przyznaje – ma największy sentyment. I jest w tym dużo prawdy. Mignola musiał naprawdę świetnie się bawić podczas wymyślania kolejnych fabuł wypełnionych coraz to dziwniejszymi potworami.

Hellboy-Tom-2-Spetana-trumna-Prawa-reka-zniszczenia

„Hellboy” bowiem bierze to, co najlepsze, z całego nurtu wiktoriańskiej powieści grozy, dokłada po trochę z każdej mitologii i jakby jeszcze było mało, dorzuca nazistów parających się okultyzmem. Całość spięta jest klimatycznymi pracami Mignoli, który świetnie operuje cieniami i dzięki stosowanym uproszczeniom potrafi wydobyć na pierwszy plan kwintesencję kadru – ruch, postać czy ważny rekwizyt. Mignola doczekał się zresztą licznych naśladowców, którzy także wydają się rozumieć jego filozofię – mniej znaczy więcej.

Karol Sus

Hellboy. Tom 1: Nasienie zniszczenia. Obudzić diabła
Scenariusz: Mike Mignola, John Byrne
Rysunki: Mike Mignola
Kolor: Matt Hollingsworth, James Sinclair, Mark Chiarello
Publicystyka: Robert Bloch, Alan Moore, Mike Mignola
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2017
Seria: Hellboy
Wydawca oryginału: Dark Horse
Tłumaczenie: Miłosz Brzeziński, Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 170×260 mm
Stron: 288
Cena: 79,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127289

Hellboy. Tom 2: Spętana trumna. Prawa ręka zniszczenia
Scenariusz: Mike Mignola
Rysunki: Mike Mignola
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2018
Seria: Hellboy
Wydawca oryginału: Dark Horse
Tłumaczenie: Miłosz Brzeziński, Maciej Drewnowski
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 170×260 mm
Stron: 382
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127982

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *