Półka z horrorami IV – źródła horroru

Horror, choć to konwencja nierealistyczna, jest blisko związany z życiem. Głównie dlatego, że oderwany od rzeczywistości, zatraciłby swą główną właściwość – przestałby być straszny. Jak swego czasu powiedział Jarosław Grzędowicz na horrorowej prelekcji na jakimś Polconie, duch własnej ciotki jest straszniejszy od ducha ciotki jakiegoś elfa w urojonym świecie. Zatem samo życie musi dostarczyć grozie pożywki, by mogła właściwie oddziaływać na odbiorcę. To dlatego w domowej biblioteczce horroromaniaka powinny znaleźć się książki naukowe, antropologiczne, kulturoznawcze – lektury wzbogacające odbiór grozy i pomagające lepiej rozumieć tę konwencję, mogące także stać się cennym źródłem inspiracji dla twórców tego gatunku. Oto kilka z nich:

Arkadiusz Czerwiński, Kacper Gradoń Seryjni mordercy – Książkę te wydało wydawnictwo Muza są w 2001 roku. Jest to praca magisterska obu autorów, którzy przedstawili w niej zjawisko seryjnego morderstwa w świetle osiągnięć nauk medycznych, przyrodniczych i społecznych. Książka zawiera także szczegółowe opisy sylwetek najbardziej znanych seryjnych morderców świata, m.in. Teda Bundy’ego, od którego egzekucji minęło na dniach 25 lat. Autorzy nie stronią od drastycznych szczegółów autentycznych zbrodni, dlatego lektura tej książki z pewnością okaże się ponad siły dla osób wrażliwych i delikatnych. Wśród opisanych perwersyjnych morderców znalazł się także polski akcent – Leszek Pękalski zwany Wampirem z Bytowa.

Luis-Vincent Thomas Trup – Ta niezbyt obszerna, czarna książka z Lekcją anatomii doktora Tulpa na okładce ukazała się dzięki wydawnictwu ETHOS w roku 2001. Tytuł nie mógłby lepiej oddawać jej tematu. Rzeczony trup został omówiony dogłębnie tak od strony biologicznej, jak i kulturowej. Autor opisał istniejące w kulturze sposoby postrzegania zwłok i postępowania z nimi, zanalizował, w jaki sposób kwestię tę wyraża język, a także poruszył zagadnienia związane z kanibalizmem. Trup to książka godna polecenia, choć znów nie osobom wrażliwym.

pobrane

Erberto Petoia Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności – Monografia ta ukazała się nakładem wydawnictwa Universitas w 2004 roku. Ta obszerna praca przedstawia wierzenia ludowe, kulturowe podejście do kwestii likantropii i wampiryzmu w Europie, także te mniej znane i nie tak wyeksploatowane przez popkulturę. Książka bogata jest nie tylko w fakty, ale i materiał ikonograficzny. To niezbędny „podręcznik” dla tych, którzy poszukują mniej oklepanych motywów wampirzo-wilkołaczych lub chcieliby poznać te zjawiska z innej perspektywy niż popkulturowa.

Alfonso M. Di Nola Diabeł – To również monografia wydana nakładem wyżej wymienionego wydawnictwa w tym samym roku. Jej tematem jest wizerunek diabła w kulturze oraz wierzeniach narodów świata, demonologii ludowej, a także w religiach monoteistycznych. Wyczerpująca praca została także bogato zilustrowana, co czyni z niej świetne źródło informacji oraz natchnienia.

death-and-taxes

Alfonso M. Di Nola Tryumf śmierci. Antropologia żałoby – Kolejna pozycja z oferty wydawnictwa Universitas, która ukazała się w 2006 roku. Jak sam tytuł wskazuje, autor zajął się tym razem zjawiskiem nieuchronnej śmierci. Zetknięcie się ze śmiercią, z procesem umierania, to najbardziej traumatyczne doświadczenie w ludzkiej egzystencji i nie ominie nikogo. W swej książce Di Nola przedstawia kulturowe rytuały, obrzędy i zachowania związane w procesem żałoby. Tryumf śmierci staje się w ten sposób świetnym uzupełnieniem innej cennej pozycji w biblioteczce horroromaniaka, Człowieka i śmierci Philippe Ariesa (PIW, Warszawa 1992), gdzie dogłębnie zostało zanalizowane podejście do umierania w różnych epokach.

 Wszystkie wyżej wymienione książki nie należą raczej do tych, które czyta się jednym tchem i dla rozrywki. Na pewno jednak warto do nich zaglądać, czy to w celu poszerzenia wiedzy, czy poszukiwania inspiracji, czy też celem kontemplacji opisywanych w nich zjawisk kulturowych. Istotną zaletą większości z tych pozycji jest posiadanie obszernej bibliografii, jaka z pewnością pomoże w eksploracji wybranych obszarów zagadnienia.

zdjęcia z internetu

About the author
(poprzednio Górska), współpracowniczka Szuflady, związana także z portalami enklawanetwork.pl i arenahorror.pl, pasjonatka czytania, pisania i oglądania horrorów, tancerka i zbieraczka lalek. Wieloletnia członkini Gdańskiego Klubu Fantastyki. Z wyboru mieszka we Wrocławiu z mężem i zwierzakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *