Półka z horrorami II – antologie z lat 1990-1992

Lata 90-te przyniosły ogólny rozkwit w wielu dziedzinach życia, poprawiła się także sytuacja na półkach z książkami, tak księgarnianymi, jak i domowymi czy bibliotecznymi. Wydawnictwa mniej lub bardziej znane zaczęły dostarczać czytelnikom coraz to nowych tytułów, w tym antologii. Oto, co z początku tego okresu znajduje się na moich półkach:

 Makabreski

„Makabreski” Daphne du Maurier – swego czasu, kiedy kupowałam tę książkę Wydawnictwa GiG z1990 roku w antykwariacie, nazwisko autorki pozostawało jeszcze dla mnie poniekąd nieznane, choć, jak okazało się podczas lektury, zetknęłam się już z jej twórczością. Mała, średniej jakości książeczka o nieciekawej szacie graficznej zawiera krótkometrażowe perełki literackie tejże pisarki. Niektóre z nich, jak na przykład „Ptaki” czy „Nie oglądaj się teraz”, zostały zekranizowane i zajmują znaczącą pozycję wśród największych dzieł filmowej grozy. Opowiadania Daphne du Maurier zbliżone są nastrojem i formą do utworów Roalda Dahla, tu także nierzadko zaskoczy nas puenta.

 Dama_tyfusowa1

„Dama tyfusowa” Hans Heinz Ewers – lektura tej książki wydanej przez Civis-Press w 1990 roku to jedno z nielicznych moich spotkań z grozą niemiecką. Niech nikogo nie zniechęci marna szata graficzna i taka sama jakość wydania. Groza Ewersa to kawał całkiem porządnej, makabrycznej literatury. Książka zawiera także krótką notkę biograficzną i zdjęcie niesławnego autora. Wieść niesie, że „Alraune”, jedna z jego powieści, była ulubioną książką Adolfa Hitlera. Jakiekolwiek były zapatrywania Ewersa, warto zapoznać się z jego horrorami.

 36

„Kościana ręka” Karl Hans Strobl – kolejna antologia wydawnictwa Civis-Press, rok młodsza od wyżej wspomnianej „Damy tyfusowej”. Wydanie skonstruowane podobnie – słabe graficznie i jakościowo, za to treściwe, z walorem edukacyjnym w postaci wstępu. „Kościana ręka” to kolejna możliwość zapoznania się z niemiecka fantastyką z początku XX wieku, zbiór opowiadań mrocznych, pełnych śmierci, ale okraszonych specyficznym poczuciem humoru.

 antol_dawka-milosci

„Dawka miłości. Antologia erotycznych opowiadań science fiction i horroru” – okładka tej wydanej przez Rebis w 1991 roku książki kojarzyć się może raczej z gatunkiem fantasty niż dwoma zawartymi w podtytule. Widnieje na niej urocza syrena w objęciach mniej uroczej ośmiornicy. Na okładce mamy także stosowne ostrzeżenie: Tylko dla dorosłych. Wewnątrz zestaw opowiadań autorów raczej mniej znanych, może z wyjątkiem Luciusa Sheparda, w których seks zdecydowanie gra pierwsze skrzypce. Konwencja – czy to sf, czy horror – ma charakter dekoracji. Nie wszystkie opowiadania dotyczą relacji heteroseksualnych, co na początku lat 90-tych było w Polsce niezmiernie rzadkie.

 212

„Pokój na wieży. Opowieści wampiryczne” – czarna książka wydana w 1991 roku przez Ossolineum. Zawiera bardzo treściwy wstęp na temat istot wampirycznych oraz kształtowania się literatury grozy. Wybór opowiadań ma charakter międzynarodowy i traktuje pojęcie grozy bardzo szeroko, a więc posiada niebywałe zalety. Antologia zawiera m.in. poemat Goethego, klasyk grozy J. Sheridana le Fanu – kultową „Carmillę”- a także m. in. opowiadania Brama Stokera, Tołstoja i Gogola oraz dwa teksty rodzime autorstwa Grabińskiego i Siewierskiego. Tytułowe opowiadanie E.F.Bensona również znalazło się w zbiorze i nie mniej zasługuje na uwagę. Antologia Ossolineum to nie tylko duchowa uczta dla fanów grozy retro, ale także świetne źródło wiedzy dla filologów i wszystkich zainteresowanych zgłębianiem tematu od strony teorii literatury.

 352x500

„Szepczący w ciemności” Howard Phillips Lovecraft – wydawnictwo Colibri w 1992 roku powtórzyło antologię wydaną dziewięć lat wcześniej przez Czytelnika jako „Zew Cthulhu”. Zawartość i tłumaczenie są te same, książki różnią się szatą graficzną. Colibri zapewniło książce lepszą jakość, ale mniej nastrojową okładkę. W środku najbardziej znane, najlepsze opowiadania ojca horroru. Poza tytułowym utworem, zbiór zawiera takie perły gatunku jak: „Zew Cthulhu”, „Widmo nad Innsmouth”, „Kolor z przestworzy” czy „Koszmar w Dunwich”, opowiadania niezapomniane, z którymi po dziś dzień ciężko konkurować horrorpisarzom.

 90

„Gorętsza krew. Antologia erotycznego horroru” – rok po dawce miłości Rebis uraczył czytelników kolejną publikacją spod znaku cycków, krwi i flaków. Tym razem zawartość dużo bardziej przypomina rasowy horror, także nazwiska autorów należą do bardziej rozpoznawalnych. W tejże niezbyt interesującej pod względem graficznym książce znalazły się utwory m.in.: Richarda Laymona, Nancy A. Collins, Micka Garrisa, Grahama Mastertona czy autora słynnego cyklu fantasy „Kane”, Karla Edwarda Wagnera. Interesująca pozycja, którą warto mieć na swojej półce.

Karolina „Mangusta” Kaczkowska

About the author
(poprzednio Górska), współpracowniczka Szuflady, związana także z portalami enklawanetwork.pl i arenahorror.pl, pasjonatka czytania, pisania i oglądania horrorów, tancerka i zbieraczka lalek. Wieloletnia członkini Gdańskiego Klubu Fantastyki. Z wyboru mieszka we Wrocławiu z mężem i zwierzakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *