Podsumowanie roku 2014

Drodzy czytelnicy i współpracownicy Szuflady!

Tak oto minął nasz kolejny wspólny rok. Tym samym świętujemy już prawie cztery lata naszego istnienia i pozostaje tylko powiedzieć: to, co dobre, nigdy się nie kończy! W 2014 roku Szuflada niemal całkowicie się zmieniła i nadal możecie obserwować, w jakim kierunku zmierzamy. Przede wszystkim postawiliśmy na dłuższe, felietonowe teksty o szeroko pojętej literaturze i kulturze oraz powróciliśmy do dobrze sprawdzonej formuły konkursów literackich. Skład redakcji powiększył się o oddzielny dział promocji, którego działania zaowocowały ponowną zmianą szaty graficznej Szuflady. Obecnie nadal pracujemy nad nowym logiem naszego magazynu i mamy nadzieję, że już w styczniu będziemy mieli okazję przedstawić Wam nasze nowe oblicze. Zmieniły się również nasze działy – niektóre przetrwały próbę czasu i rozwinęły się w dobrym kierunku, inne zaś chwilowo zawiesiły działalność, ustępując miejsca nowym pomysłom naszego zespołu.

ksiazki-wazonik-pioro-kalamarz-kwiatki

Ze swojej strony serdecznie dziękuję redaktorom działów: Gender, Recenzje Książkowe, Poezja, Literatura Świata i Mitologie, trwającym na swoich posterunkach prawie od samego początku powstania portalu. Ich niesłabnący zapał i energia są dla mnie prawdziwą inspiracją i mimo że na co dzień może nie przypominam im o sprawach oczywistych, uważam, że to jest świetny moment, żeby jasno powiedzieć – jesteście prawdziwą duszą Szuflady! Mam też nadzieję, że nowi redaktorzy działów: Felietony, Creative Writing i Komiks pozostaną z nami na kolejne lata, bo już widać spektakularne efekty ich pracy. W toku zmian i odświeżania naszej konwencji rozstaliśmy się z kilkoma osobami, które także razem z nami tworzyły Szufladę od samego jej początku. Jeszcze raz dziękuję za ich wkład i ciężką pracę, jednocześnie życząc sobie, żeby jeszcze kiedyś wróciły na nasz pokład.

2014 rok wprowadził prawdziwą rewolucję w sprawdzaniu tekstów na Szufladzie – teraz korekta i wręcz redakcja tekstów obowiązuje każdy dział, a nad jakością publikacji czuwa nasza niezawodna i bardzo surowa korektorka Magdalena Sułek-Jabłońska, od której cały zespół wiele się już nauczył – przede wszystkim tego, żeby nie wysyłać tekstów na ostatnią chwilę. 😉 Taki głos rozsądku to prawdziwy skarb w gronie roztargnionych artystów i pisarzy.

Nadal obejmowaliśmy patronatami publikacje mniej bądź bardziej znanych wydawnictw, tym razem przenosząc te obowiązki do działu promocji. Osobiście bardzo dziękuję szefowej naszej promocji – Julii Pokrzywie za sprawowanie pieczy nad sprawami, które umykają mojej chaotycznej percepcji, i fachowe porady w wielu, czasem trudnych, sprawach dotyczących funkcjonowania Szuflady i naszej redakcji. Nadii Palak dziękuję za mistrzowskie załatwianie spraw z wydawnictwami i otwartość na wszelką współpracę redakcyjną.

Życzę sobie, żeby nasz zespół działał jeszcze wydajniej i solidniej niż w minionym roku, a nasza kreatywność i wena sprzyjały powstawaniu interesujących, oryginalnych tekstów z dziedziny literatury i kultury. A Wam, nasi drodzy czytelnicy, życzę wielu wspaniałych lektur, odkryć literackich i przede wszystkim żywego zdumienia, które przeżyjecie, czytając niespodziewane zakończenie, bądź podziwiając nowy chwyt narracyjny czy konstrukcyjny. Bo przecież o to chodzi w prawdziwej, dobrej literaturze – o zdumienie. I o chęć sięgnięcia po więcej.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Redaktor Naczelna
Magdalena Pioruńska

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *