Podsumowanie roku 2013 na Szufladzie

Szanowni czytelnicy i współpracownicy Szuflady.

dali.szuflada.netRozpoczynamy dziś Nowy Rok 2014, więc nadszedł czas na krótkie podsumowanie minionego roku. Mamy co wspominać, ponieważ Szuflada rozwinęła się na wielu płaszczyznach i jak pewnie się domyślacie – nie zamierza spocząć na laurach. 😉

Przede wszystkim zrealizowaliśmy dwa projekty kulturalne przy współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych „Suterena”: Szuflada Literacka – spotkania autorskie w Opolu oraz Festiwal Natchnienia – antologia magicznych opowiadań o Opolu. Oba projekty były finansowane przez Urząd Miasta Opole. W tym roku już wiemy, że powrócimy z projektem Festiwal Natchnienia, który tym razem skupi się na wyłonieniu najlepszych opowiadań kryminalnych o Opolu. Nie wykluczamy, że Szuflada popełni też więcej wydawnictw papierowych, choćby dlatego, że w końcu nadeszła pora, żebyśmy założyli coś swojego – pracujemy zatem nad naszą fundacją i możemy Was zapewnić, że już wkrótce usłyszycie coś więcej na jej temat.

W 2013 roku Szuflada zmieniła szatę graficzną na bardziej nowoczesną i przejrzystą, była również aż podwójnie nominowana w konkursie Papierowego Ekranu – za treść i za formę. Nasza współpraca z wydawnictwami znacznie się poszerzyła dzięki patronatom medialnym, które zaczęliśmy obejmować nad powieściami największych polskich wydawnictw, w tym Zysku i S-ka, Insignisa, Wydawnictwa MG czy Fabryki Słów. Bardzo prężnie rozwijał się nasz fanpage, który staramy się prowadzić tematycznie w zależności od tego, jakie teksty pojawiają się na stronie. Wprowadziliśmy również ciepło przyjętą inicjatywę Środa Dla Autora, w trakcie której pisarze przejmują kontrolę nad naszymi postami. Do tej pory gościliśmy autorów książek i komiksów. W Nowym Roku powracamy z waszą ulubioną środą i możemy Was zapewnić, że znowu będzie się działo. 😉

Przyznajemy, że zaniedbaliśmy Was konkursowo, ponieważ poza konkursem związanym z Festiwalem Natchnienia oraz konkursem na najlepszy komiks związany z polską sztuką, nie angażowaliśmy Was w dłuższe formy literackie. Ale spokojnie, to się zmieni w tym roku, choćby za sprawą kilku ciekawych sojuszy, nawiązanych przez Szufladę – w tym z portalem Onet.pl. Więcej szczegółów podamy Wam w najbliższym czasie.

W 2014 roku chcemy nieco przebudować Szufladę, wprowadzić nowe działy, zmienić system pojawiania się tekstów na stronie… Wiele spraw jest jednak zależnych od tego, czy otrzymamy planowane dofinansowania. Trzymajcie kciuki. 😉

Jeśli mam wybrać moje 3 ulubione książki 2013 roku,które przeczytałam dla Szuflady, to na pewno na pierwszym miejscu znajdują się „Pory Roku” Borisa Akunina, a potem kolejno: „Lista moich zachcianek” Gregoire’a Delacourta i „Kleopatra” Stacy Schiff. Przyznaję się również, że jak zwykle sprawy okołoszufladowe i pisarskie zaangażowały mnie bardziej, niż czytanie, dlatego jednym z moich postanowień noworocznych jest nadgonienie lektury. 😉 Mam nadzieję, że dzięki temu będziecie mogli przeczytać więcej moich tekstów na temat współczesnej literatury.

W Nowym Roku cały zespół Szuflady życzy Wam dużo radości, fascynujących przygód z książką, spełnienia marzeń i wszystkich planów noworocznych, odkrycia nowych celów i życiowego przeznaczenia, wyciągnięcia tekstów z przysłowiowej szuflady i pokazania ich światu. 😉 Niech zmienią go na lepsze!

Z serdecznymi pozdrowieniami

Magdalena Pioruńska

redaktor naczelna

Szuflady

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

2 komentarze

    1. Bardzo dziękujemy! Również życzymy udanego Nowego Roku i spełnienia wszystkich noworocznych postanowień. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *