Podsumowanie Festiwalu Książki w Opolu – patronat Szuflady

Drodzy czytelnicy.

Zakończył się Festiwal Książki w Opolu. Jako patroni podajemy kilka faktów na temat tego przedsięwzięcia.

Tysiące Opolan na Festiwalu Książki Opole 2016!

Opole czyta! Ponad siedem tysięcy uczestników wzięło udział w licznych wydarzeniach festiwalowych: targach książki, spotkaniach autorskich, warsztatach, Wielkim Opolskim Dyktandzie, ale także koncertach. Dwa dni, dwa koncerty, 37 autorów i 41 wystawców z całej Polski. Festiwal Książki Opole 2016, organizowany przez drukarnię Opolgraf i fundację Fabryka Inspiracji PL, jest pierwszą w Polsce tego typu imprezą, która promuje czytelnictwo poprzez muzykę.

baner

Coś niesamowitego! Spędziliśmy rodzinnie wspaniałe dwa dni! Dziękujemy – wspomina Arkadiusz Branicki, uczestnik dyskusji. Rodzinny charakter Festiwalu Książki utrzymywał się dzięki obecności zarówno wydawnictw dziecięcych oraz tych skierowanych do starszych czytelników. Podczas targów książki, które miały miejsce w Filharmonii Opolskiej, Opolanie kupowali książki po okazyjnych cenach. Ciekawa lokalizacja, centrum miasta, wspaniała atmosfera i piękne Opole. Wybór miejsca – blisko z Miejską Biblioteką Publiczną, park, zaangażowanie, ilość spotkań autorskich, nazwiska. To są rzeczy, które nie za często się zdarzają w tego typu imprezach. W porównaniu do innych miast. Châpeau bas! – wspomina Marcin Porczyński z Wydawnictwa Literatura.

Znana polska pisarka i dziennikarka, jedna z wielu festiwalowych gwiazd, Katarzyna Grochola, z zachwytem opowiada: Opole jest piękne. Szłam tutaj mostem z kłódkami i różnymi wierszami poprzywiązywanymi (…) weszłam w tłum ludzi którym się chce przyjść na jakiś festiwal, jakichś książek, spotykać się z jakimiś ludźmi, zamiast siedzieć na trawie i pić piwo. I za to kocham Opole!

Opole z kolei kocha nie tylko panią Katarzynę: ogrom spotkań autorskich przyciągał tłumy od rana do wieczora. Przedsmakiem festiwalowych wrażeń było czwartkowe spotkanie z Krystyną Czubówną,  a w piątek i sobotę, na czterech festiwalowych scenach odbywały się kolejne wydarzenia: dla dzieci (z udziałem m.in. Agnieszki Antoniewicz, Romualda Pawlaka i Andrzeja Żaka) i dla dorosłych (spotkania i warsztaty z m.in. Nadią Szagdaj, Janiną Ochojską, Moniką Witkowską, Moniką Kuszyńską, Mariuszem Szczygłem, Jakubem Ćwiekiem, Andrzejem Pilipiukiem, Tomaszem Lipińskim, Bogdanem Białkiem, Remigiuszem Mrozem, Michałem Olszańskim, Januszem Leonem Wiśniewskim, Szymonem Hołownią, Krzysztofem Vargą, Katarzyną Bondą i Michałem Rusinkiem).

Dziękuję raz jeszcze i do zobaczenia za rok! Liczę, że wkrótce Opole stanie się nie tylko stolicą polskiej piosenki, ale też literatury – daj Boże popularnej! – pisze Katarzyna Bonda, autorka kryminałów. Remigiusz Mróz dodaje: Świetna atmosfera, plenerowe spotkanie przy idealnej pogodzie i ciekawe rozmowy – czyli pierwszy Festiwal Książki w moim rodzinnym Opolu! Kto nie był, niech koniecznie zjawi się za rok!

Organizatorzy również nie kryją zadowolenia. Krążą plotki, że to najlepiej zorganizowane wydarzenie tego typu i skali w Polsce – opowiadają koordynatorki Festiwalu, Monika Błażejewska i Natalia Pojasek.

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *