PeeReL zza krat – Helena Kowalik

peerelOkazja czyni złodzieja. Nie inaczej było w przypadku przedstawionych w tej książce przestępców i zbrodniarzy, którzy korzystali z nowych okoliczności, a następnie z kiepskiej organizacji społecznej. PeeReL zza krat przedstawia najgłośniejsze sprawy sądowe z tamtego okresu.

Książka podzielona jest na cztery rozdziały. Pierwszy dotyczy „zbrodni” przeciwko partii, drugi oszustw, trzeci wyjątkowo brutalnych przestępstw i naruszeń społecznych tabu, a czwarty łapówek i różnorakich przekrętów. Czego tu nie ma! Weźmy chociażby inspirującą ulicznych bardów po dziś dzień historię Jerzego Paramonowa, który zabił policjanta, gdy ten odkrył, że mężczyzna ma pistolet. Albo obdarzonego niebywałą fantazją Czesława Śliwę, który bardzo skutecznie udawał austriackiego konsula, a po swojej śmierci został brawurowo sportretowany przez Piotra Fronczewskiego. W trzecim rozdziale największą uwagę przyciąga maturzysta Karol Kot, który przez lata ranił i zabijał nożem kolejne ofiary. Krakowianin to nie tylko idealny przykład kogoś prawdziwie złego, lecz także dowód na to, jak guz mózgu może wypaczyć osąd człowieka. W tym samym rozdziale autorka opisuje też legendarnego Kalibabkę. W ostatnim zaś prym wiedzie „Krwawy Maciek”, były prezes TVP.

Poza dokładnym przedstawieniem samych spraw i ciekawie poprowadzoną narracją zaletą książki jest opis dalszych losów skazanych, gdy ci trafili już do więzienia bądź odsiedzieli swoje. Taki Kalibabka był praktycznie alfonsem, który podporządkowywał sobie młode kobiety. Bił je, obrażał, zamykał w domach, a one i tak go kochały. Teraz dobrze odnajduje się w nowej rzeczywistości, organizując szkolenia na temat uwodzenia kobiet. PeeReL zza krat to nie tyle historia polskich kryminalistów, ile Polski po prostu. Popełniane zbrodnie odzwierciedlają obywatelskie marzenia, dążenia i cele, czasem poprzez stanie w kompletniej opozycji do odgórnie narzuconych wymagań. To kompleksowy, przekrojowy obraz czasu już minionego oraz zła, które stale czeka na okazję by wypłynąć na powierzchnię.

Tytuł: PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989

Autor: Helena Kowalik

Liczba stron: 318

Rok wydania: 2018

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *