Paul Auster gościem tegorocznej edycji Festiwalu Conrada

Serdecznie zapraszamy na spotkania z autorem Paulem Austerem – jednym z gości tegorocznej edycji Festivalu Conrada.

Pisarz, eseista, scenarzysta, tłumacz i reżyser filmowy, pochodzi z rodziny żydowskiej o polskich korzeniach. Studiował na Columbia University, mieszkał w Paryżu, tłumaczył francuskich poetów, pozostaje jednak autorem ściśle związanym z Nowym Jorkiem. W swoich powieściach często dotyka kwestii alienacji, zagubienia w porządku symbolicznym oraz znaczenia zbiegów okoliczności. Autor znanej i cenionej powieści Trylogia nowojorska, uważanej za esencję jego twórczości oraz najnowszego Dziennika zimowego, bardzo pozytywnie przyjętego przez krytykę, podkreślającą klarowność i błyskotliwy styl książki oraz zaskakującą dbałość o detale.

Recenzje powieści Austera na Szufladzie:

1. Trylogia nowojorska: 11 stycznia 2013.

2. Sunset Park: 23 stycznia 2013.

unnamed

Plan spotkań z Paulem Austerem:

KRAKÓW

20 października, godz. 21.30 (poniedziałek)

Kino Pod Baranami

Pasmo filmowe: Paul Auster
DYM – projekcja filmu
reż. Wayne Wang, Paul Auster, USA 1995, 112’
Wprowadzenie: Paul Auster

21 października, godz. 21.30 (wtorek)

Kino Pod Baranami

Pasmo filmowe: Paul Auster
BROOKLYN BOOGIE | BLUE IN THE FACE – projekcja filmu
reż. Wayne Wang, Paul Auster, USA 1995, 83’
Wprowadzenie: Paul Auster

22 października, godz. 19.30 (środa)

ICE Kraków Centrum Kongresowe

Natura przypadku. Spotkanie z Paulem Austerem

Prowadzenie: Grzegorz Jankowicz

Bezpłatne wejściówki na spotkanie do odbioru w dwóch punktach Sieci Informacji Miejskiej InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) i przy ul. św. Jana 2.

22 października, godz. 21.30 (środa)

Kino Pod Baranami

Pasmo filmowe: Paul Auster
LULU NA MOŚCIE – projekcja filmu
reż. Paul Auster, USA 1998, 103’

Wprowadzenie: Paul Auster

Festiwal Conrada to jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych literaturze, wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego. Przez blisko tydzień w Krakowie goszczą najwybitniejsze osobistości światowej literatury, a wydarzeniom literackim towarzyszą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty oraz wykłady, stanowiące dla prezentowanych twórców lub dzieł literackich dodatkowe, pozaliterackie konteksty. Wśród zaproszonych pisarzy znajdują się zarówno laureaci prestiżowych nagród, jak i autorzy światowych bestsellerów – literatura wysoka spotyka się tu z twórczością popularną, publicystyką, filmem, teatrem i muzyką.

Więcej: www.conradfestiwal.pl

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *