PATRONAT SZUFLADY: Yoon Ha Lee „Smocza Perła”

Rick Riordan zasłynął powieściami o przygodach Percy’ego Jacksona, które przybliżają młodym czytelnikom mitologię grecką. Wydawana w Polsce przez Galerię Książki seria „Rick Riordan przedstawia” ma na celu popularyzację mniej znanych i rzadziej obecnych w powieściach kultur. „Smocza Perła” Yoon Ha Lee została zainspirowana mitologią koreańską.

Trzynastoletnia Min mieszka na ubogiej planecie Jinju. Podobnie jak cała rodzina, dziewczyna jest lisim duchem, potrafi dowolnie zmieniać postać oraz używać Czaru wpływającego na umysły innych ludzi. Jednak matka surowo zabrania stosowania magii, ponieważ lisy cieszą się wyjątkowo złą sławą.

Denerwowało mnie, że nadal pokutowały uprzedzenia na nasz temat. Inne istoty o nadnaturalnych mocach – smoki, gobliny, szamani – mogły otwarcie posługiwać się swoją magią i były nawet za to chwalone. (…) Natomiast my, lisy, nigdy nie pozbyłyśmy się złej opinii. W najlepszym razie ludzie sądzili, że dawno wyginęłyśmy (s. 10-11).

Min wiedzie nieciekawą egzystencję wypełnioną obowiązkami i marzy o tym, by w końcu zaciągnąć się do Sił Kosmicznych Ligi Tysiąca Światów, podobnie jak jej starszy brat Jun. Gdy dociera do niej wiadomość, że brat zdezerterował, by na własną rękę poszukiwać Smoczej Perły, artefaktu o niezwykłych zdolnościach, Min nie wierzy w to ani przez chwilę. Ucieka z domu i wyrusza w szaloną i pełną przygód podróż. W kosmosie czekają na nią przemytnicy, piraci, mściwe duchy i upiory. Dziewczyna będzie musiała wykorzystać nie tylko swoją magię, ale także niezłomność, odwagę i bystrość umysłu.

Min jest niezwykle sympatyczną i pozytywną bohaterką, która co rusz pakuje się w kłopoty, ale nie sposób jej nie kibicować. Choć ma dopiero trzynaście lat, sprawia wrażenie starszej osoby. Najwyraźniej lisy też spadają na cztery łapy, pomagając w tym sobie zmiennokształtnością, Czarem, smykałką do mechaniki, a jak trzeba, to i strzałem z blastera. Min to naprawdę silna, kobieca bohaterka, która nie ulega pokusom spotkanym po drodze i walczy po stronie dobra. Yoon Ha Lee zrezygnował z wszechobecnego w powieściach młodzieżowych trójkąta miłosnego, dzięki czemu możemy skupić się na barwnych przygodach Min. Akcja toczy się bardzo szybko i nie ma czasu na nudę. Dziewczynka nabiera doświadczenia, dorasta i przekonuje się, że dziecięce marzenia i wyobrażenia często rozmijają się z realnym życiem.

Odbyliśmy podróże do świata gwiazd i magii i przywieźliśmy trochę jednego i drugiego, ale w zupełnie inny sposób, niż kiedyś nam się marzyło (s. 337).

W „Smoczej Perle” duży nacisk został położony na tak istotne wartości jak rodzina czy przyjaźń. Min i jej najbliżsi bardzo się o siebie troszczą i wspierają. Ponadto dziewczyna jest bohaterką, która zdecydowanie stoi po stronie dobra i pragnie odnaleźć artefakt z przyczyn altruistycznych – nie dla jego potęgi, lecz po to, by polepszyć ciężkie życie ludzi na planetach takich jak jej rodzinna, peryferyjna Jinju. Politycy pragną skarbu, by zdobyć ogromną władzę. Nie znają bowiem biedy, jakiej doświadczyła dziewczynka, i bezcennej wartości choćby tego, że można pooddychać świeżym powietrzem bez konieczności zakładania maski.

Yoon Ha Lee zgrabnie łączy kosmiczną przygodę w stylu „Gwiezdnych wojen” z wątkami zaczerpniętymi z koreańskiej mitologii. Charakterystyczne dla swojej kultury elementy pisarz serwuje czytelnikowi z dużą dozą lekkości. Poznaje się je jakby mimochodem. Oczywiście najwięcej miejsca poświęca się tutaj gumiho – lisom z dziewięcioma ogonami. Ale także przedstawienie smoków jest typowe dla wierzeń z tego regionu. Nie są to krwiożercze potwory ziejące ogniem, lecz raczej życzliwe stworzenia potrafiące przywołać deszcz. Oprócz całej plejady nadnaturalnych istot (gobliny, tygrysy, duchy, upiory) nawiązania do koreańskiej kultury pojawiają się w fabularnych drobiazgach – biel to kolor żałoby, a czwórka jest pechową liczbą. Wszystko to buduje specyficzny klimat „Smoczej Perły”.

Książka Yoon Ha Lee to lektura, w której nie brak przygód, magii i odkrywania nieznanych planet. Z pewnością „Smocza Perła” najbardziej przypadnie do gustu młodzieży, z myślą o której została napisana, ale i dla dorosłych, którzy mają słabość do odkrywania nieznanych światów, będzie miłym oderwaniem od codziennej rzeczywistości. A przy okazji nauczą się czegoś o koreańskich wierzeniach.

Barbara Augustyn

Autor: Yoon Ha Lee
Tytuł: „Smocza Perła”
Tytuł oryginalny: „Dragon Pearl”
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska i Aleksandra Klęczar
Wydawnictwo: Galeria Książki
Liczba stron: 348
Data wydania: 2019

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *