Patronat Szuflady- Tydzień Kina Bośniackiego w Poznaniu!

Drodzy czytelnicy,

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym patronatem Szuflady. Tym razem jest to Tydzień Kina Bośniackiego w Poznaniu. Poniżej prezentujemy opis od organizatorów:

Tydzień Kina Bośniackiego

16.XI-23.XI

Organizatorzy: Konsulat Honorowy Bośni i Hercegowiny w Poznaniu

Kino Malta/ Charlie Monroe, ul. Rybaki 6a

Podczas Tygodnia Kina Bośniackiego zostanie zaprezentowanych siedem filmów będących wybitnymi osiągnięciami bośniacko-hercegowińskiej kinematografii. Większość z filmów prezentowanych podczas przeglądu będzie mieć swoją polską prapremierę.

Tydzień Filmów Bośniackich otworzy premierowy film Aidy Begić „Dzieci” – przejmujący obraz ze świata młodzieży, której przyszło dorastać w oblężonym mieście pod ostrzałem snajperów.

Zaprezentowany będzie także słodko-gorzki film Pjera Žalicy „Pali się”, będący satyrą na bośniackie państwo w dobie transformacji. Czego tu nie ma? Mafia, prostytutki, skorumpowani politycy i zwykli Bośniacy, który chcą tylko żyć, kochać i śpiewać przy dźwiękach akordeonu. Słodkie wspomnienie zwariowanego przełomu tysiącleci w niewielkim bośniackich miasteczku, które ma odwiedzić sam Bill Clinton…

W ramach Tygodnia Filmów Bośniackich publiczność będzie miała okazję obejrzeć też wzruszający choć kameralny dokument Mariny Andree Škop „Sevdah“ będący muzyczną podróżą do źródeł najbardziej bośniackiego „produktu“ jakim jest smutna pieść miłosna – sevdalinka. Ten kto obejrzy ten film, zrozumie w czym tkwi fenomen bośniackiej duszy.

„Go West“ w reżyserii Ahmeda Imamovicia to dramatyczna gay-love story w wojennym anturażu. Film, który choć odważnie  przełamuje wiele stereotypów, wywołał w Bośni wielki skandal. Jest tu wszystko czego potrzebuje dobre kino: miłość, nienawiść, wojna, tabu i odrobina magii.

W piątym dniu Tygodnia Kina Bośniackiego, publiczności zostanie pokazana słodko-gorzka opowieść o filmowych ambicjach, raczkujących bałkańskim kinie i trudnej relacji ojciec-syn. „Armin“ w reżyserii Ognjena Sviličicia to chorwackie spojrzenie na bośniacką powojenną rzeczywistość z rewelacyjnym Emirem Hadžihafisbegoviciem w roli ojca chcącego uczynić z syna gwiazdę filmową.

Dla wielbicieli niezależnych, niskobudżetowych i niepokornych produkcji gratką będzie film „Lato w Złotej Dolinie” Srđana Vuleticia – film równie hip-hopowy i bezkompromisowy, jak muzyka sarajewskiego rapera Edo Majki, autora poruszającej ścieżki dźwiękowej.

Przegląd zamknie pokazywany już w Polsce, obsypany wieloma nagrodami, między innymi berlińskim Złotym Niedźwiedziem, film Jasmili Žbanić „Grbavica“. Dramat powojennej rzeczywistości opowiedziany z perspektywy nastolatki, która odkrywa, że jest dzieckiem poczetym w wyniku gwałtu. Brawurowa rola Mirjany Karanović w roli matki.

Zamiarem organizatorów jest zaprezentowanie poznańskiej publiczności nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmów, które układają się w barwny obraz Bośni ostatniej dekady: dynamicznie się zmieniającej, melancholijnej, swojskiej a zarazem egzotycznej.  Pokazane zostaną filmy siedmiu reżyserek i reżyserów, przedstawicieli różnych bośniackich narodów i wyznań.

Jest to pierwszy polski przegląd współczesnej bośniackiej kinematografii.

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *