PATRONAT SZUFLADY – Tariq Ali „Kobieta z kamienia”

Z wielką przyjemnością przedstawiamy Wam PATRONAT SZUFLADY – powieść Tariqa Alego „Kobieta z kamienia”, która ukaże się 17 listopada nakładem Wydawnictwa LAMBOOK. Polecamy!

Ali tka misterną sieć opowieści, które pomysłowością i
fantazją dorównuje „Baśniom 1001 nocy”.
The Times

kobieta-z-kamienia_front-3D (1)

Kobieta z kamienia to trzecia (po „W cieniu drzewa granatu” oraz „Księdze Saladyna”) z pięciu części cyklu „Kwintet Muzułmański” – serii powieści historycznych o losach muzułmańskich władców i arystokratów. Polskie wydania kolejnych tytułów tej bestsellerowej i przetłumaczonej na kilkanaście języków serii (tj. „Sułtan z Palermo” oraz „Noc Złotego Motyla”) planowane są na wiosnę 2015 roku.

Tariq Ali (ur. 1943 w Lahore)

Tariq-Ali1Brytyjczyk pakistańskiego pochodzenia, absolwent Oxfordu, pisarz, politolog, filozof i reżyser. Autor kilkunastu książek poświęconych historii powszechnej i polityce oraz licznych scenariuszy filmowych i teatralnych. Redaktor naczelny magazynu „New Left Review” i publicysta związany z „The Guardian” oraz BBC Radio.

Jak każdego lata, kiedy upał w Stambule staje się nie do zniesienia, rodzina Iskendera Paszy, osmańskiego seniora rodu, wyjeżdża do pałacu nad morzem Marmara. Jest rok 1899 i ostatnie mocarstwo islamskie chwieje się w posadach. Wobec nieuniknionych przemian i nowego porządku świata tylko ona wydaje się niezmienna – kobieta z kamienia, kamienny posąg, stojący od wieków w pałacowym ogrodzie. Czy niema powiernica sekretów, skarg i radości wszystkich pokoleń osmańskiego rodu zdoła pojednać zwaśnionych krewnych? Burzliwe dzieje rodziny, której losy od pięciuset lat splatają się z losami Imperium Osmańskiego, stanowią odzwierciedlenie historii tego wielkiego kraju, z jego okresami świetności i upadku. Spotkanie wszystkich członków rodu w dawnej posiadłości staje się okazją nie tylko do bolesnej analizy rodzinnych konfliktów, ujawnienia głęboko skrywanych sekretów i poznawania na nowo bliskich sobie osób, lecz także do żarliwych
dyskusji o przyszłości osmańskiego państwa i kultury. Pełna pasji opowieść o wielkich namiętnościach, zdradach, straconych marzeniach i zemście, które stają się udziałem ludzi wszystkich stanów i kolejnych pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *