PATRONAT SZUFLADY: „Spirit Animals. Opowieści Zwierzoduchów”

Książka „Spirit Animals. Opowieści Zwierzoduchów” zaczyna się w chwili, kiedy jedna z postaci patrzy w ciemność, a w jej dłoniach przelewa się kropla zmiany, zwana „żółcią”. Postać wydaje się chytra i dwulicowa, co zdecydowanie nie zjednuje jej sympatii czytelnika. Nie jest jednak typowym czarnym charakterem, to raczej błądzący, rozdarty wewnętrznie i niepewny siebie małolat, którym z łatwością można manipulować.

Książka podzielona jest na pięć rozdziałów, każdy napisany przez innego autora, co nie oznacza dysharmonii w fabule, wręcz przeciwnie, formuje zrozumiałą i czytelną całość. Akcja mknie w oszałamiającym tempie i na każdym kroku coś nas zaskakuje. Bohaterowie są wyraziści, a przygody, które przeżywają, tak barwne, że ma się ochotę być tam z nimi.

Świat, do którego wchodzimy, jest, jak wynika z mapki z pierwszych stron, podobny do naszego, rozszczepiony na kontynenty/królestwa, a my trafiamy do niego akurat wtedy, gdy gromadzą się nad nim czarne chmury. Władca jednego z królestw i współpracujące z nim zbuntowane Wielkie Bestie chcą przejąć władzę nad światem. Pozostałe zwierzęta, wraz z ludźmi i Zwierzoduchami, muszą zawrzeć nietypowy sojusz, by go ocalić.

Poszczególne rozdziały opisują oddzielne historie kilku Wielkich Bestii – szympansa Kovo, pandy Jhi, lamparcicy Urazy, wilka Briggana i sokolicy Essix. Towarzyszą im dzieci, które są połączone ze zwierzętami specyficzną więzią. Mimo że te początkowo traktują je chłodno i podejrzliwie, jedna i druga strona z czasem zaczyna odczuwać pewne pobratymstwo, dające obojgu wyjątkową energię.

Książka jest wydaniem specjalnym, wieńczącym cały cykl składający się z siedmiu tomów, choć równie dobrze mogłaby go rozpoczynać. „Opowieści Zwierzoduchów” można również czytać jako oddzielną historie, nie znając poprzednich części. Ilustracja na okładce jest atrakcyjna, nawiązująca do treści, wewnątrz czeka na młodego czytelnika specjalny kod dostępu do gry, dzięki któremu, po przeczytaniu książki samemu można wziąć udział w przygodzie i pomóc uratować Erdas. Nie jest to literatura szczególnie ambitna, za to jej temperatura podkręcona do maximum. Autorzy nie oszczędzają czytelnika i wielokrotnie wrzucają go w sam środek zamieszania. Barwne postacie, wartka akcja i nieskomplikowana fabuła zapewniają solidną rozrywkę, w sam raz na te nudne dni bez szkoły.

Piotr Burzyński

Tytuł: Spirit Animals. Opowieści zwierzoduchów. Wydanie specjalne
Autorzy: Brandon Mull, Nick Eliopulos, Billy Merrell, Gavin Brown, Emily Seife

Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Liczba stron: 216
Data premiery: 13 listopada 2019 r.
Wydawnictwo: Wilga

About the author
Piotr Burzyński
Piotr Burzyński Urodzony w Bielsku-Białej. Ukończył Liceum Plastyczne w Jarosławiu i Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego na specjalizacji grafika/linoryt. Rysuje komiksy, grafiki, ilustracje. Inspiracji szuka w czeskiej literaturze, w szalonej kresce Moebiusa i w czerwonych oczach węża Nidhogg'a, w kinie lat 90-tych, w nocach na ziemi Jima Jarmusch'a, w "Silent Treatment" The Roots i w tej ciemnej przestrzeni pomiędzy gwiazdami. Fb: SwietlikBurzynskiArt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *