PATRONAT SZUFLADY: Lumpetta – Christine Nöstlinger

lumpetta„Jesteś bezradny, kiedy dopada cię miłość”.

Zwłaszcza jeśli miłością zapałasz do dziwacznej dziewczyny – córki handlarzy rupieciami – biegającej  boso, w ażurowej spódnicy jak firanka i króliczym futerku, a sam  jesteś chowanym pod kloszem chłopcem z tak zwanego dobrego domu.

Małomówny, uparty Glaca zakochuje się nieprzytomnie w nowej, odstającej od tła rówieśników sąsiadce, czym własną matkę przyprawia o migreny. Przechodzi metamorfozę. Pierwszy raz w życiu  martwi się o kogoś. Pierwszy raz w życiu zmywa brudne naczynia. Pierwszy raz w życiu – dla niej – kłamie. Jest gotów na wszystko. Nawet na to, by z Lorettą-Lumpettą (tak ją nazywają osiedlowe mamy!)  na zawsze uciec z domu. Tylko czy Glaca dobrze lokuje uczucia? I czy uczucia można lokować?

W Lumpetcie Christine Nöstlinger, „austriacka Astrid Lindgren”, igra z naszymi oczekiwaniami, literackimi motywami i szablonami.

„Świat Książki Dziecięcej”  („Poradnik Bibliotekarza”)

Christine Nöstlinger – ikona literatury dla dzieci i młodzieży niemieckiego obszaru językowego. W 2003 roku uhonorowana prestiżową nagrodą Astrid Lindgren, przyznawaną za walory artystyczne książek oraz promowanie praw dziecka. Wydała kilkadziesiąt książek, które przetłumaczono na wiele języków. Jako jedna z nielicznych pisarzy  na swoim koncie ma  oprócz nagrody Astrid Lindgren drugą najważniejszą nagrodę w dziedzinie literatury dla dzieci – nagrodę im. Hansa Christiana Andersena, nazywaną „Małym Noblem”.

Krystyna Kornas – absolwentka Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowała jako lektor-nauczyciel akademicki w Niemczech, Krakowie, obecnie pracuje w Gdańsku. W 2011 roku otrzymała II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Translatorskim z Literatur Niemieckojęzycznych: Austriackiej i Szwajcarskiej, organizowanym przez Oddział Łódzki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Agnieszka Semaniszyn-Konat – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Autorka ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Sztuki.

Premiera: 16.05. 2014

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *