PATRONAT SZUFLADY: Lumpetta – Christine Nöstlinger

lumpetta„Jesteś bezradny, kiedy dopada cię miłość”.

Zwłaszcza jeśli miłością zapałasz do dziwacznej dziewczyny – córki handlarzy rupieciami – biegającej  boso, w ażurowej spódnicy jak firanka i króliczym futerku, a sam  jesteś chowanym pod kloszem chłopcem z tak zwanego dobrego domu.

Małomówny, uparty Glaca zakochuje się nieprzytomnie w nowej, odstającej od tła rówieśników sąsiadce, czym własną matkę przyprawia o migreny. Przechodzi metamorfozę. Pierwszy raz w życiu  martwi się o kogoś. Pierwszy raz w życiu zmywa brudne naczynia. Pierwszy raz w życiu – dla niej – kłamie. Jest gotów na wszystko. Nawet na to, by z Lorettą-Lumpettą (tak ją nazywają osiedlowe mamy!)  na zawsze uciec z domu. Tylko czy Glaca dobrze lokuje uczucia? I czy uczucia można lokować?

W Lumpetcie Christine Nöstlinger, „austriacka Astrid Lindgren”, igra z naszymi oczekiwaniami, literackimi motywami i szablonami.

„Świat Książki Dziecięcej”  („Poradnik Bibliotekarza”)

Christine Nöstlinger – ikona literatury dla dzieci i młodzieży niemieckiego obszaru językowego. W 2003 roku uhonorowana prestiżową nagrodą Astrid Lindgren, przyznawaną za walory artystyczne książek oraz promowanie praw dziecka. Wydała kilkadziesiąt książek, które przetłumaczono na wiele języków. Jako jedna z nielicznych pisarzy  na swoim koncie ma  oprócz nagrody Astrid Lindgren drugą najważniejszą nagrodę w dziedzinie literatury dla dzieci – nagrodę im. Hansa Christiana Andersena, nazywaną „Małym Noblem”.

Krystyna Kornas – absolwentka Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowała jako lektor-nauczyciel akademicki w Niemczech, Krakowie, obecnie pracuje w Gdańsku. W 2011 roku otrzymała II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Translatorskim z Literatur Niemieckojęzycznych: Austriackiej i Szwajcarskiej, organizowanym przez Oddział Łódzki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Agnieszka Semaniszyn-Konat – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Autorka ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Sztuki.

Premiera: 16.05. 2014

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *