Patronat Szuflady: Kręgi- Spirale- Powroty

Drodzy czytelnicy,

Redakcja Szuflady serdecznie zaprasza do zapoznania się z Naszym najnowszym patronatem nad Doktorancką Konferencją Literaturoznawczą, która odbędzie się w Krakowie w dniach 25-26 maja 2012. Więcej informacji przeczytacie poniżej w notce od organizatora.

Ze swojej strony przypominamy o trwającym konkursie Szuflady na opowiadanie o „singielce”: http://szuflada.net/?page_id=30

Wiemy już jakie tytuły książkowe oferuje Nasz partner medialny „artPAPIER”:

Pielewin: T (WAB)

Haszczyński: Mój brat obalił dyktatora (Czarne)

Wangin: Przewrotka (Jirafa Roja)

Pepetela: Tajny agent Jaime Bunda (Claroscuro).

Redakcja Szuflady

KRĘGI – SPIRALE – POWROTY
DOKTORANCKA KONFERENCJA LITERATUROZNAWCZA
Kraków, 25-26 maja 2012

Doktoranckie Koło Literaturoznawcze UJ ma przyjemność zaprosić na ogólnopolską doktorancką konferencję literaturoznawczą „Kręgi – Spirale – Powroty” organizowaną w dniach 25-26 maja w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Kiedy na ostatnich kartach „Portretu damy” Isabel Archer powraca do brzemiennego we wspomnienia zakątka ogrodu w Gardencourt, każdy z parkowych rekwizytów – ławka, ogromny trawnik –  zdaje się przenosić ją kilkaset stron wcześniej. Jednak w powrocie tym tożsamość miejsca zostaje naruszona: rozłożysty buk zastępują dęby, gra światła przeradza się w słupy cienia, ławka, wcześniej bliska domu, zostaje od niego odsunięta. Na poziomie drgnień tego konkretnego tekstu daje się przeczuć nerw i sens literackiego powrotu, który nie będzie tożsamym powtórzeniem ani odwzorowaniem, lecz wydarzeniem w tekście.

Zamiarem konferencji jest zbadanie sensu owego powrotu w literaturze, rozumianego jak najszerzej: od powrotu do miejsc, w czasie, poprzez przywołania oraz trawestacje mitów i literackich toposów, po powroty stylistyczne wewnątrz utworu i nawiązania do konwencji. Przyświecać poszukiwaniom będzie przekonanie – do którego nawiązuje tytuł konferencji – że tak szeroko rozumiany powrót nie musi oznaczać zamkniętego cyklu w tekście, ale może stanowić przyspieszenie jego wewnętrznej mechaniki. Spiralę.

Za każdym powrotem stoi jakaś podróż – zamiarem konferencji jest ich prześledzenie. W ramach dyskusyjnych paneli, dla których zagadnienia zamieszczamy poniżej, mamy nadzieję poszerzyć rozumienie idei powrotu w literaturoznawstwie o nowe sensy.

Proponowane kręgi tematyczne

Zachęcamy do nadsyłania propozycji artykułów skupiających się na analizie wyszczególnionych niżej i pokrewnych kwestii w tekstach literackich:

•    Powroty do dawniej odwiedzonych/odwiedzanych miejsc
•    Przestrzeń zapętlona: ciągłe powroty w to samo miejsce
•    Powrót do przestrzeni dzieciństwa
•    Powrót a emigracja
•    Powroty w czasie: reminiscencje i retrospekcje
•    Powrót a pamięć
•    Cykliczne formy czasowe
•    Powroty stylistyczne: powtórzenia słów, fraz, metafor
•    Powroty treściowe: powtórzenia motywów, scen, powracające postaci
•    Ontologiczny/epistemologiczny wymiar powrotu: zmiana w miejscu czy zmiana w percepcji?
•    Powrót a niesamowite
•    Powrót podmiotu, powrót autora

Formuła konferencji

Obrady konferencyjne będą odbywać się w formie tematycznych paneli dyskusyjnych, które prowadzone będą przez moderatora. Każdy z zakwalifikowanych uczestników zobowiązany będzie przesłać pełen tekst, a także zapoznać się z pozostałymi referatami ze swojego panelu, które zostaną zamieszczone na stronie internetowej konferencji. Organizatorzy nie przewidują możliwości ustnego referowania tekstów.

Terminy

Konferencja odbędzie się w dniach 25-26 maja 2012 w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Formularz zgłoszeniowy wraz z abstraktem (do 300 słów) prosimy przesyłać do

31 marca 2012 na adres konferencjapowroty@gmail.com

O zakwalifikowaniu poinformujemy 5 kwietnia 2012.
Termin nadsyłania tekstów 15 maja 2012.

Opłata konferencyjna wynosi 150 złotych.

Planowana jest publikacja pokonferencyjna.

Zapraszamy na stronę konferencji:

http://konferencjapowroty.wordpress.com/

Opieka naukowa:

prof. dr hab. Wasilij Szczukin

Organizatorzy:

Magdalena Garbacik
Natalia Palich

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *