PATRONAT SZUFLADY: Jesteś na to zbyt młoda – Luiza Dobrzyńska

jestes_na_to_zbyt_mloda_dobrzynskaCzasem początkujący pisarze myślą, że nie mogą pisać o Polsce i Polakach, bo nie osiągną sukcesu, a tym bardziej nie zaistnieją na arenie międzynarodowej. Wszak wielu obcokrajowców nie wie nawet, gdzie nasz kraj się znajduje. Jednakże są autorzy, którzy nie wstydzą się tego, co jest rodzime. Do tej grupy ostatnio dołączyła Luiza Dobrzyńska, której książka pod tytułem „Jesteś na to zbyt młoda” opowiada historię czternastoletniej Edyty, przeprowadzającej się z Warszawy do małej miejscowości pod Krakowem.

Po tragicznej śmierci rodziców Edi Gwerska trafia do domu wujostwa  ze strony matki. Z powodu rodzinnej kłótni nigdy ich nie spotkała, dlatego oczami wyobraźni postrzega ich jako rodzeństwo Cuthbertów. Gdy przeprowadza się do Jodełki, odkrywa, że nic nie wygląda tak, jak tego oczekiwała. Ciotka Janina okazuje się energiczną panią weterynarz, która rządzi całą miejscowością, a wuj Fred to przystojny i nieco zagubiony bibliotekarz. Jednak to dopiero początek niespodzianek, o czym szybko przekonuje się Edi. Niektóre dotyczą jej samej i wiedza o nich zmieni ją na zawsze.

„Jesteś na to zbyt młoda” można zakwalifikować jako powieść obyczajowo-fantastyczną, którą z przyjemnością się czyta. Przewidywalność niektórych fragmentów i momentami sztuczność głównej bohaterki nie rzutują na całość utworu. Ciekawa historia i dobrze zbudowana narracja wciąga czytelnika już od pierwszej strony. Akcja jest dynamiczna, a niespodziewane zwroty akcji sprawiają, że powieść właściwie się „połyka”.

Jak wspominałam wcześniej, postać Edi budzi pewne zastrzeżenia. Czasem jej wypowiedzi lub zachowanie wydają się nienaturalne, niepasujące do typowego postępowania nastolatków. Obiekcje można mieć również do zarysu historii, która nie zaskakuje czytelnika. Jednak w pisaniu książki, ważny jest również sposób opisania tejże opowieści. A ten się podoba.

„Jesteś na zbyt młoda” to utwór przenoszący odbiorcę do świata magii, różniącego się jednak od znanego z „Harry’ego Pottera” czy też „Władcy Pierścieni”. Wizja Dobrzyńskiej ma charakter bardziej niewinny, choć nie brak w tym świecie przemocy, niebezpieczeństwa i ciemnej strony mocy. Powieść spodoba się każdemu, kto lubi swojskość opisu i swobodną narrację. Sprawdzi się również jako lekka książka na wakacje. Wydaje się, że to opowieść dla dzieci i młodzieży, lecz dorośli także odnajdą w niej coś dla siebie.

Kamila Zielińska
Ocena: 4/5

Tytuł: „Jesteś na to za młoda”
Autor: Luiza Dobrzyńska
Data publikacji: 2013
Liczba stron: 248
Wydawnictwo: Papierowy Motyl

About the author
Kamila Zielińska
Studentka, uwielbiająca chodzić własnymi ścieżkami i leżeć na trawie. Patrzy wtedy w niebo i macha do gwiazd. Kocha wizyty po drugiej stronie lustra, dlatego uwielbia czytać. Kiedy zejdzie na ziemię, co nie zdarza się zbyt często, z radością przelewa swoje myśli na papier, mając nadzieję na związaną z tym przyszłość. Współpracuje z portalami Szuflada.net oraz prozaicy.blogspot.com. Plany na przyszłość? Tak wiele, że potrzebuje 9 żyć, by je wszystkie spełnić.

4 komentarze

  1. Dziękuję za miłą recenzję, Kamilo. Chcę tylko dodać, że w drugiej części zostanie wyjaśnione, czemu Edi zachowuje się tak osobliwie i tak bardzo odstaje od swoich rówieśnic 🙂

  2. Ta ksiażka ma urok. Przeczytała ją nawet moja mama, Oddając powiedziała, że to polski Harry Potter. Ja cały czas mam nadzieje, że autorka odważy się na ksiażkę obyczajową. Albo psychologiczną. Nie chcę się chwalić, ale mam intuicję :))

  3. Nie ma za co, napisałam po prostu prawdę 🙂
    a skoro ma się w drugiej części wszystko wyjaśnić, to w takim razie czekam z niecierpliwością na nią. Muszę przyznać, że wiesz jak zachęcić do przeczytania 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *