PATRONAT SZUFLADY: Florencka gra – Michele Giuttari

florenckagraCo można zrobić po zakończeniu kariery zawodowej? Zostanie emerytem nie jest zajęciem ani lukratywnym, ani interesującym. Oglądanie teleturniejów czy rozwiązywanie krzyżówek może okazać się niewystarczające, szczególnie dla tych bardziej aktywnych i przyzwyczajonych do wyzwań. Michele Giuttari, udając się na zasłużoną emeryturę, postanowił nie rezygnować ze swoich przyzwyczajeń i zdobytą wiedzę przelał na karty powieści. A jako że przez prawie trzydzieści lat pracował w policji, napisał o tym, o czym wiedział najwięcej – o morderstwach.

Florencja kojarzy się głównie z turystyką, pięknymi zabytkami oraz Toskanią. Okazuje się jednak, że to, co z zewnątrz wygląda pięknie, od środka może być trawione przez robaki. Taką wizję miasta we „Florenckiej grze” przedstawił Giuttari. Florencji daleko tu do pocztówki z wakacji, jest tłoczno, niebezpiecznie i przytłaczająco. Sam klimat książki zniechęca do odwiedzin miasta, ale za to sprawia, że czyta się ją znakomicie, choć autor nie śpieszy się z popychaniem akcji do przodu. Giuttari nieśpiesznie wprowadza czytelnika w śledztwo i odsłania nowe tropy. Jest to miła odmiana od kryminałów, gdzie akcja gna na złamanie karku. Nie oznacza to jednak, że „Florencka gra” jest książką nudną czy nieciekawą. Jej tempo jest jedną z największych zalet powieści, pozwala czytelnikowi wgryźć się w śledztwo, a nawet postawić się w roli policjanta.

Giuttari bardzo szczegółowo, czasem nawet zbyt szczegółowo, opisuje działania policji. Pisanie raportów czy tłumaczenie poszczególnych zadań, które wykonują policjanci, może zrazić czytelnika. Tylko że tak w rzeczywistości wygląda prowadzenie śledztwa i nic tego nie zmieni. Giuttari nie poszedł na łatwiznę, przedstawił fakty, które po przeczytaniu całości bronią się same. To wielka sztuka, szczególnie w przypadku debiutanta.

Fabuła „Florenckiej gry” koncentruje się wokół serii brutalnych zabójstw o podłożu seksualnym oraz tajemniczych listów, które otrzymuje prowadzący sprawę Ferrara. Giuttari odważnie opowiada w książce o homoseksualizmie, łącząc ten temat z religią, która odgrywa ważną rolę w fabule. Pisarz zdecydował się na taki odważny krok i choć w dużej mierze posłużył się stereotypami, całość prezentuje się nad wyraz dobrze. Szczególnie gdy przyjrzymy się postaciom drugoplanowym – Valentinie i Cinzi. Z początku obecność obu pań wydaje się czymś absolutnie zbędnym, ale do czasu. We „Florenckiej grze” nie ma po prostu zbędnych elementów. Widać jest to zasługa długiego stażu autora w policji.

Choć autor temu zaprzecza, wydaje się, że wzorował postać Michele Ferrary na samym sobie. To rzeczowy, opanowany i rodzinny człowiek, który pracuje ciężko, by dorwać mordercę. Czytając „Florencką grę”, można odnieść wrażenie, że jest to fabularny zapis śledztwa. Język kryminału jest rzeczowy, brakuje tutaj odrobiny polotu, choć książkę czyta się znakomicie. Jedyne, do czego można się przyczepić, to zbytnia dbałość o szczegóły. Liczba postaci zaangażowanych w prowadzenie sprawy potrafi przytłoczyć czytelnika i zmusić go do przekartkowania wstecz, tak by przypomnieć sobie, czym zajmuje się dany bohater. Być może spowodowane jest to samym językiem włoskim oraz brzmieniem nazwisk, które polskiemu odbiorcy mogą wydać się zbliżone. Nagromadzenie bohaterów to tylko drobny minus, jeżeli spojrzeć na powieść całościowo.

„Florencka gra” to tytuł, który zasługuje na to, żeby mieć go na swojej półce. Nieśpieszny, ale rasowy i mocny kryminał, do którego będzie się przyjemnie wracało. Oby tylko kolejne powieści Giuttariego szybko pojawiły się na rynku.

Bartosz Szczygielski
Ocena: 4.5/5

Tytuł: Florencka gra
Autor: Michele Giuttari
Liczba stron: 394
Oprawa: broszurowa
Format: 140×205
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

About the author
Bartosz Szczygielski
- surowy i marudny redaktor, który oglądałby świat najchętniej z perspektywy dachu psiej budy, oparty o maszynę do pisania. Czyta wszystko, co wpadnie mu w ręce i ogląda wszystko, co wpadnie mu w oko. Chciałby kiedyś przytulić koalę i zobaczyć zorzę polarną – niekoniecznie w tym samym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *