Patronat Szuflady: Dziennik grzesznika

Szuflada serdecznie poleca „Dziennik grzesznika” Arkadiusza Niemirskiego!

Przez ścianę drzew dochodziły stłumione odgłosy ulicy. Szlak dalej piął się w górę, ale Konrad postanowił – dla zmylenia przeciwnika – zmienić kierunek ucieczki. Pobiegł na południe przez zarośla, które powoli zaczęły wypierać dębowe olbrzymy.

Zszedł niżej ku dolince. Struchlał, gdy usłyszał przeciągły gwizd dochodzący z głębi lasu. Po kilku sekundach odpowiedział mu krótszy i cichszy. Tak więc pogoń szła z dwóch kierunków, zataczała coraz szerszy łuk. Polowanie na niego weszło w fazę kulminacyjną.

Powieść, w której teraźniejszość jest ściśle spleciona z mroczną rzeczywistością II wojny światowej. Autor stawia trudne pytania: czy przyjaźń polsko-niemiecka może być szczera? Czy naprawdę wybaczyliśmy? Kim są prawdziwe ofiary?

Nastoletni żeglarze przypadkowo dostają w ręce dziennik byłego esesmana ze Stutthofu. Jego autor przyjechał do Polski, aby rozliczyć się z przeszłością. Dlaczego elektryzuje go nazwa „Wilhelm Gustloff”? Po co szuka klepsydry? Kim jest „szef”? Kto jest gotów na wszystko po haśle „Księżyc stoi nad Mandalay”?

Kryminał z historią w tle – dla wszystkich!

47ee6f4818cb561f7939c229d8777f95

O KSIĄŻCE:

Kryminał z historią w tle. Detektywistyczna pogoń za mroczną rzeczywistością II wojny światowej, do której przypadkowo zostali „zaproszeni” nastoletni żeglarze.W taki wir napięć i emocji nigdy jeszcze nie wpadli. Nie stąpali również po tak kruchym lodzie.

Tajemnica odkrywana jest wraz z kolejnymi tłumaczonymi stronami dziennika, ale to nie wystarczy! Trzeba też podążać za śladami odciskanymi w teraźniejszości. Niesie to ze sobą niebezpieczeństwo i wielką niewiadomą –w końcu czego innego można spodziewać się po neonazistach.

Obóz w Stutthofie, niehumanitarne eksperymenty na więźniach, oprawca i ofiara – autor wychodzi jednak poza utarte opisy, zaskakuje. To nie tylko obrazy, ale również wnikliwe przemyślenia esesmana i więźniarki. Refleksje na temat szczerości przyjaźni polsko-niemieckiej, przebaczenia, winy i kary. Oboje oceniają współczesność z perspektywy swoich doświadczeń. Jaka jest prawda i czy jest tylko jedna? I dlaczego Gustloff nie może spokojnie spoczywać na dnie morza?

Liczba stron: 408 stron

Wydawnictwo: Skrzat

Data wydania: październik 2016

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *