Parabellum. Horyzont zdarzeń – Remigiusz Mróz

Horyzont-zdarzenZbliżający się powoli okres urlopowy jest dla wielu czytelników okazją do poszukiwania nieco lżejszej lektury. Takiej w sam raz na nadjeziorne biwakowanie lub smażenie się na nadmorskiej plaży. Ogórkowy sezon wcale nie musi stać jednak pod znakiem czytadeł przedstawiających bezsensowną i ogłupiającą rąbaninę czy mdłe romanse pustych bohaterów. „Parabellum” Remigiusza Mroza jest doskonałym przykładem, że można napisać książkę o nieco lżejszym formacie, a przy tym wciąż ambitną i ciekawą.

„Horyzont zdarzeń”, będący drugim tomem serii, kontynuuje wątki rozpoczęte w „Prędkości ucieczki”. Dwójka narzeczonych, Maria i Staszek, starają się przedostać na teren wciąż nie zaangażowanej w działania wojenne Francji. Nie dość, że Niemcy depczą im po piętach, a ich fikcyjne tożsamości zostały spalone, to w dodatku muszą uważać na swego dotychczasowego towarzysza niedoli, Holzera, który okazuje się nie tym, za kogo się podawał. Jednocześnie Bronek wraz z kompanami próbuje dostać się do rodzinnej wioski przyjaciela z wojska, szeregowego Maniury, aby zanieść  matce tragiczną wiadomość o śmierci syna.

„Horyzont zdarzeń”, podobnie jak poprzedni tom, czyta się z zapartym tchem. Główna zasługa leży tu po stronie bardzo sprawnych dialogów i niezwykle oszczędnych opisów. Autor skupia się na posuwaniu akcji do przodu, nie raz w iście zabójczym tempie. Książkę zgłębia się tak szybko i przyjemnie, że w zasadzie rzadko kiedy zwraca się uwagę na to, że losy bohaterów stają się coraz bardziej nieprawdopodobne. Pamiętać jednak trzeba, że „Parabellum” nie pretenduje, i chyba nigdy nie miało, do miana powieści historycznej. Jest to tylko, i aż, bardzo dobrze napisana powieść akcji osadzona w realiach II wojny światowej. Nie wszystko musi się zgadzać, nie wszystko musi być prawdopodobne. Ważne, że kolejne strony pochłania się w zastraszającym tempie, śledząc losy Marii, Staszka i Bronka.

„Horyzont zdarzeń” Remigiusza Mroza to świetna propozycja na nadchodzące upalne dni. Wartka akcja i nietuzinkowi bohaterowie zapewnią sporą dawkę wrażeń. Sprytnie kończące się cliffhangerami podrozdziały sprawiają, że trzeba wykazać się nie lada siłą woli, aby odłożyć książkę przed przeczytaniem ostatniej strony. Czekam z niecierpliwością na kolejny tom.

Karol Sus
Ocena: 4/5

Tytuł: Parabellum. Horyzont zdarzeń
Autor: Remigiusz Mróz
Ilość stron: 312
Wydawnictwo: Erica

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *