Otylia. Moja historia – Otylia Jędrzejczak, Paweł Skraba, Paweł Hochstim

Otylia Jędrzejczak jest mistrzynią olimpijską w pływaniu z roku 2004, dwukrotną mistrzynią świata, pięciokrotną mistrzynią Europy, a w Polsce trzykrotną zwyciężczynią plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca roku w latach 2004-2006. W 2014 roku ogłosiła zakończenie kariery, a w 2019 z pomocą Pawła Hochstima oraz Pawła Skraby napisała biografię o pływaniu, o sporcie, ale przede wszystkim o swoim życiu.

„Moja historia. Otylia Jędrzejczak” to nie biografia typowo sportowa, która raportuje wszystkie wyniki według chronologii. Otylia zdecydowała, że podzieli tę książkę na kilka rozdziałów, a każdy będzie dotyczył innego momentu w jej życiu. Pierwszy opowiada o dzieciństwie najlepszej polskiej pływaczki. Nie brakuje w nim fragmentów dotykających jej życia rodzinnego, szkoły, a także początków pływania i drogi do sukcesu, która od najmłodszych lat wymagała wielu wyrzeczeń.

Następny rozdział jest jednym z ważniejszych w tej książce, bo został poświęcony tragicznie zmarłemu bratu autorki, Szymonowi. Otylia bardzo szczerze opowiada historię tego wstrząsającego wypadku, wychodzi naprzeciw swoim koszmarom, a jednocześnie nie próbuje się w żaden sposób wybielić. Jest to taki moment w książce, przy którym warto się zatrzymać, zadumać. Zwrócono w nim także uwagę na to, jak podła może być opinia publiczna, która, gdy odnosisz sukcesy, odnosi je z tobą, a kiedy upadasz, to jeszcze bardziej ściąga cię w dół.

Otylia w swojej biografii poświęciła dużo uwagi życiu prywatnemu, czyli również swoim byłym partnerom oraz obecnemu. Z wieloma szczegółami opowiada o powodach bycia razem, ale także o przyczynach rozstań, o niespełnionych oczekiwaniach i nadziejach na przyszłość. Za to następna część biografii skupia się już w większej mierze na życiu zawodowego sportowca.

W rozdziale poświęconym trenerom pływackim Otylia także nie uprościła swojej historii, w bardzo szczery sposób przedstawiła relację z długoletnim trenerem Pawłem Słomińskim. To jeden z najciekawszych, najbardziej elektryzujących aktów, bo ukazujący, jak brutalny jest sport również dla relacji międzyludzkich i jak konflikty mogą wpłynąć także na wyniki i psychikę zawodnika.

W kwestii sportu Otylia skupiła się przede wszystkim na Igrzyskach Olimpijskich, na swojej motywacji do zdobycia złotego medalu, wspomnieniach z wioski olimpijskiej i bezpośredniej rywalizacji z innymi zawodniczkami. Wtrąca również kilka zdań o zdobytych medalach na Mistrzostwach Świata i Europy, jednak nie poświęca dużo uwagi tej części swojej kariery.

Nie brakuje również w tej biografii wspomnienia epizodu politycznego, występów w „Tańcu z Gwiazdami” oraz programie „Celebrity Splash”, wielu ciekawostek ze świata sportu, ale także historii o domniemanej bombie w szkole czy pamiątkach zabieranych z Igrzysk Olimpijskich. Jest to więc biografia wielowymiarowa, ukazująca Otylię nie tylko jako wielkiego sportowca, ale także człowieka, ze wszystkimi jego słabościami i bolesnymi wspomnieniami.

Warto zwrócić uwagę na dodatki, które pojawiły się w tej książce. Bardzo ciekawym uzupełnieniem są wiersze i listy Otylii, pisane również do zmarłego brata. Pojawia się też sporo wypowiedzi ludzi związanych bezpośrednio z pływaczką, którzy opowiadają niektóre historie ze swojej perspektywy. Jest to także publikacja pełna fotografii, bardzo kolorowa i przyjemna wizualnie.

Jeżeli ktoś spodziewa się otrzymać sportową biografię Otylii Jędrzejczak, może być zawiedziony. To prawdziwa historia sportowca, ale także człowieka, który zderzył się wiele razy z brutalną rzeczywistością. Lektura jest nierówna, bo są fragmenty bardzo mocne, trudne nawet w odbiorze, pojawiają się też takie, które nie będą interesować wszystkich czytelników. Historia nie skupia się wyłącznie na pływaniu, lecz w dużej mierze na przekroju całego życia, również w sferze prywatnej. Jest to jedna z bardziej szczerych biografii, które można przeczytać na polskim rynku, pozwalająca poznać Otylię z innej strony, bez patrzenia na zawody pływackie w telewizji. Warto się z nią zapoznać i ocenić samemu, bo dla każdego ta historia będzie miała inne przesłanie.

Klaudia Osuch

Tytuł: Otylia. Moja historia
Autor: Otylia Jędrzejczak, Paweł Skraba, Paweł Hochstim
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 304
Rok wydania: 2019

About the author
redaktorka działu recenzji książkowych. Popkulturowa sroka, która uwielbia szeroko komentowane wydarzenia np. Oscary, Super Bowl, Igrzyska Olimpijskie, rozdania nagród i plebiscytów. Namiętnie zakochana w sporcie, przede wszystkim w nocnych pojedynkach tenisowych. Z literaturą poznana w swoim czwartym roku życia. Od niedawna fanka thrillerów psychologicznych, ale generalnie nie patrząca na gatunki, tylko na historię. Ulubiony język: francuski.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *