Oswajanie kwarantanny – recenzja komiksu „Odrodzenie #3: Odległe miejsca”

Trzeci tom „Odrodzenia” nieco wyhamowuje opowieść, która do tej pory wydawała się nieustannie rozpędzać. I chociaż Tim Seeley dokłada do fabuły kolejne cegiełki, to tym razem nie żongluje aż tyloma motywami, skupiając się przede wszystkim na siostrach Cypress.

Odrodzenie3

Z jednej strony w komiksie robi się więcej miejsca: niektórzy bohaterowie zaczynają prowadzić własną narrację (w formie pamiętników i listów do najbliższych), a kadry zyskują na przejrzystości. Z drugiej, paradoksalnie, atmosfera jest tym razem wyjątkowo duszna. Gdzieś znikają wątki „zewnętrzne”, milkną politycy, a władze federalne skupiają się na eksterminacji żywego inwentarza. W tych warunkach do głosu dochodzi lokalny radykał. I chociaż efekty jego działań nie są na razie specjalnie widoczne, to cały czas mamy świadomość, że stary faszysta jeszcze tutaj namiesza. Tymczasem jednak spokojnie obserwujemy śledztwo Dany, która niestrudzenie poszukuje zabójcy swojej siostry, oraz May Tao, która postanawia zająć się sprawą zniknięcia braci Check (zupełnie jakby Odrodzenie nie było wystarczającym tematem).

Odrodzenie3_p2

Intymny, przyprawiony Walentynkami klimat tego tomu sprzyja również skupieniu się na wątkach paranormalnych. Oczywiście nic nie jest tak jasne, jakbyśmy chcieli, i z każdą odpowiedzią dostajemy kilka kolejnych zagadek. Wyraźnie eksponowane są przy tym horrorowe korzenie całej opowieści, a Mike Norton raczy nas paroma mocnymi kadrami, których wcześniej mogło brakować miłośnikom dosadnej, krwawej grozy.

Odrodzenie3_p3

Trudno jest oceniać każdy tom długiej serii. Cykl recenzji „Odrodzenia” mógłby się właściwie zamknąć w dwóch tekstach, poświęconych pierwszej i ostatniej części. Niemniej „Odległe miejsca” to album, który trzyma poziom poprzedników, dokłada coś od siebie, a przy tym pozwala na chwilę wytchnienia. Seeley domknął kilka wątków, a te, które wprowadził na ich miejsce, nie przytłaczają. Podczas lektury odnosi się wrażenie, że większość pionków jest już rozstawiona na planszy, więc rozgrywka może zacząć się toczyć w spokojniejszym tempie. „Spokojniejszym” nie znaczy jednak wcale, że mniej wciągającym.

Paweł Panic

Scenariusz: Tim Seeley
Rysunki: Mike Norton
Kolor: Mark Englert, John Rauch
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2018
Wydawca oryginału: Image Comics
Tłumaczenie: Bartosz Musiał
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260mm
Stron: 128
Cena: 42,00 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 978-83-8110-348-0

About the author
Paweł Panic
Z wykształcenia historyk, z zawodu muzealnik. Lubi czytać komiksy i stare czasopisma o grach komputerowych, a przede wszystkim pisać. Pisze głównie o tym, co przeczytał. Jego teksty znaleźć można na portalu Aleja Komiksu, w Zeszytach Komiksowych oraz w książce „Komiks i jego konteksty”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *