Oscary jako największa nagroda filmowa pod okiem Katarzyny Czajki-Kominiarczuk

92. ceremonia wręczenia Oscarów rozpocznie się w nocy z 9 na 10 lutego o godzinie 2:00 polskiego czasu. Dla szczególnie zainteresowanych – już od 00:30 będzie można oglądać transmisję prosto z czerwonego dywanu. Jest to wieczór, na który czeka niemalże całe Hollywood, ale już od wielu lat popularność przeniosła się także na inne kraje czy kontynenty, w tym Polskę. W rodzimych mediach od dnia, w którym zostają ogłoszone nominacje, aż po wiele tygodni po gali pojawia się mnóstwo artykułów dotyczących najpierw przewidywań zwycięzców, następnie ocen strojów gwiazd, a na koniec zawierających punktowanie wpadek i omówienie triumfatorów.

Od kilku lat również śledzę nie tylko samą ceremonię, ale też wszystkie kandydatury. Staram się w miarę możliwości obejrzeć jak największą liczbę filmów nominowanych, co często jest zależne od polskiej dystrybucji. W obecnym roku mamy to szczęście, że z kategorii najlepszy film w kinach oraz na platformach VOD są dostępne wszystkie pozycje. Problem pojawia się przy kategoriach aktorskich, filmach międzynarodowych czy dokumentalnych. Jednak z czasem i one zaczynają wchodzić na polski rynek, więc dla cierpliwych okazja do nadrobienia pojawia się niedługo po gali.

Za popularnością Oscarów w Polsce przemawia także wydana już po raz drugi, ale tym razem w wersji rozszerzonej, książka będąca kompendium wiedzy o tej nagrodzie: „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” autorstwa Katarzyny Czajki-Kominiarczuk – blogerki, która miała okazję komentować Oscary na żywo w gronie ekspertów polskiego Canal+.

Pierwsze wydanie tej publikacji pojawiło się na rynku w roku 2019, w obecnym zostały poprawione błędy oraz uzupełnione informacje i ciekawostki z zeszłorocznej gali. Autorka nie wspomina o tegorocznych nominacjach, ponieważ zostały ogłoszone bardzo późno, w tym roku 13 stycznia, a książka miała premierę 15 stycznia.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk zebrała w jednej książce informacje i artykuły, których poszukiwania i przewertowanie mogłyby zająć setki godzin (podejrzewam, że tyle zajęły). I nawet rozdziały poświęcone stricte technicznym obszarom gali czyta się z wielką ciekawością. Mimo że są rzeczy, które wcześniej nie budziły takiego zainteresowania, jak na przykład część pierwsza, dotycząca samej nagrody. Jak powstaje Oscar, jego ewolucja, przewóz, a także zagadkowe zniknięcia to tylko niektóre z omawianych tematów. W tym rozdziale znajduje się także przepis na idealny film oscarowy oraz przegląd laureatów w głównej kategorii.

Za to część poświęcona ceremonii to rodzaj świetnej rozrywki i zabawy dla czytającego. Podczas czytania opowieści dotykających kreacji z czerwonego dywanu nie mogło zabraknąć przy mnie telefonu, bym każdy z kostiumów mogła nie tylko sobie wyobrazić, ale także zobaczyć i porównać swoją ocenę z oceną autorki. Blogerka nie pominęła również anegdot dotyczących oscarowych wpadek, w tym uroczego potknięcia Jennifer Lawrence czy najgłośniejszej w całej historii tej nagrody pomylenia koperty. W publikacji znajduje się też wyjaśnienie fenomenu prowadzącego lub jego braku – co zdarzyło się w roku ubiegłym i planowane jest również na najbliższą galę.

Za to w „kategoriach nieoczywistych” pojawia się wielki ukłon dla tych widzów i czytelników, którzy w każdym takim wydarzeniu szukają polskiego akcentu. Jest bowiem kilka stron poświęconych kategorii filmu nieanglojęzycznego (teraz: film międzynarodowy), w której i w tym roku powalczy nasz reprezentant – „Boże Ciało” (w reż. Jana Komasy), ale także bezpośredni rozdział skupiający się na Polakach nominowanych we wszystkich kategoriach.

Gala rozdania nagród odbywająca się w Dolby Theatre w Hollywood to wydarzenie na skalę światową. Nie trzeba być filmoznawcą, by również przeżywać i ekscytować się tym widowiskiem. Dzięki Katarzynie Czajce-Kominiarczuk polscy czytelnicy dostali okazję, by poznać tajniki Oscarów, nowinki ze świata Hollywood, a także prześledzić długą historię tej prestiżowej nagrody. Jest to kompendium, które przyda się nie tylko przed tegorocznym rozdaniem, ale i każdym następnym. Opowieści w nim zawarte się nie starzeją i dostarczają ogromnej rozrywki i wiedzy.

Pozostając przy tematyce oscarowej, warto także spojrzeć na tegorocznych nominowanych w najważniejszej kategorii, którą tworzy bardzo silna obsada, bo znajdują się w niej: film wojenny „1917” (reż. Sam Mendes), opowieść skupiająca się na dwójce zagubionych ludzi, czyli netfliksowa „Historia Małżeńska” (reż. Noah Baumbach), adaptacja jednej z najgłośniejszych powieści XIX wieku „Małe kobietki” (reż. Greta Gerwig), film dotyczący rywalizacji sportowej „Le Mans ’66” (reż. James Mangold), koreański komediodramat „Parasite” (reż. Joon-ho Bong), historia osadzona w świecie komiksów DC „Joker” (reż. Todd Phillips), wielki powrót Quentina Tarantino „Pewnego razu… w Hollywood (reż. Quentin Tarantino), jeden z najdłuższych filmów ostatnich lat „Irlandczyk” (reż. Martin Scorsese) i humorystyczne spojrzenie na postać Adolfa Hitlera, czyli „Jojo Rabbit” (reż. Taika Waititi). Najbliższa oscarowa noc szykuje się więc interesująca, a dla autorki zbierze się pewnie nowy materiał na kolejne publikacje.

Klaudia Osuch

Tytuł: Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej. Wydanie rozszerzone
Autor: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2020

About the author
redaktorka działu recenzji książkowych. Popkulturowa sroka, która uwielbia szeroko komentowane wydarzenia np. Oscary, Super Bowl, Igrzyska Olimpijskie, rozdania nagród i plebiscytów. Namiętnie zakochana w sporcie, przede wszystkim w nocnych pojedynkach tenisowych. Z literaturą poznana w swoim czwartym roku życia. Od niedawna fanka thrillerów psychologicznych, ale generalnie nie patrząca na gatunki, tylko na historię. Ulubiony język: francuski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *