Opowieści wojenne #1

opowiesci_wojenneII wojna światowa to wciąż niewyczerpana kopalnia pomysłów dla twórców. Ogromna popularność tego okresu niechlubnej historii świata, szczególnie pośród literatów i filmowców, jest tego najlepszym dowodem. Autorzy komiksów w niczym nie ustępują innym artystom, eksploatując ten chwytliwy temat na wszelkie sposoby. Wymienić należy chociażby liczne publikacje dotyczące holokaustu (np. „Maus” Arta Spiegelmana, „Córka Mendla” Martina Lemelmana). Wśród polskich komiksiarzy obecnie prym wiedzie duet Sławomir Zajączkowski i Krzysztof Wyrzykowski tworząc komiksy pod patronatem IPN. Oczywiście to tylko kropla w morzu komiksowych publikacji dotyczących najbardziej krwawego konfliktu w dziejach ludzkości. Obok pozycji poważnych, dotyczących tragicznych losów dotykających ofiar wojny, znajdują się również liczne pozycje czysto rozrywkowe. Właśnie do tej drugiej kategorii należy zbiór komiksów „Opowieści wojenne” napisane przez Gartha Ennisa.

 

Nie oznacza to oczywiście, że „Opowieści wojenne” to zbiór lekkich i przyjemnych komiksów. Każdy komu choć obiło się o uszy nazwisko scenarzysty domyśla się jakiego pokroju historie Ennis przygotował. Trup ściele się gęsto, krew bryzga z co drugiego kadru, cięte dialogi niejednokrotnie okraszone są sążnistym wulgaryzmem. Jednak amerykańskie podejście do historii II wojny światowej każe mi zawsze spojrzeć na takie dzieła jak „Opowieści wojenne” z lekkim przymrużeniem oka. Owszem, bohaterowie mają swoje rozterki, często ich los jest tragiczny. Historie te opowiedziane są jednak w hollywoodzkim stylu, z doskonałym podziałem na tych dobrych i tych złych. Czy to źle? Na pewno nie. Jak już wspomniałem wcześniej, II wojna światowa to niewyczerpany wręcz zasób pomysłów na dobrą historię, również tę dramatyczną, ale mimo to mniej wymagającą od czytelnika.

Na zbiór „Opowieści wojenne” składają się cztery historie. Każda z nich toczy się w innej części świata dotkniętego okropnościami wojny. Pierwsza z nich, „Tygrys Johanna”, rozgrywa się w Niemczech pod sam koniec wojny. Niemiecki dowódca czołgu wraz z oddziałem lawiruje pomiędzy sowieckimi oddziałami, próbując dostać się do amerykańskiej niewoli. Zdając sobie sprawę z przegranej wojny, oraz z losów jeńców w sowieckiej niewoli, wie, że jedynie amerykański obóz jeniecki daje szanse na ocalenie życia. Najlepszy komiks zbioru, mimo że dość przewidywalny.

Drugi komiks, noszący tytuł ”Dekownicy z D-Day”, opowiada dramatyczne losy wojsk amerykańskich działających na terenie Włoszech. Brutalna prawda o wielkiej polityce i prowadzeniu wojny na najwyższych szczeblach administracyjnych boleśnie odbija się na prostych żołnierzach. „Screaming Eagles” natomiast przenosi czytelnika ponownie do Niemiec. Tym razem jednak akcja rozgrywa się z dala od frontu. Kilku żołnierzy dostaje rutynowe zadanie przygotowania kwatery dla dowództwa. Niespodziewanie daje im to okazję do niezłej zabawy. Akcja „Nightingale” zamykającego tom rozgrywa się na mroźnych wodach północnego Atlantyku. Czytelnik poznaje tragiczne losy załogi jednego z niszczycieli patrolujących ten rejon.

Garth Ennis zaprosił do współpracy znanych i cenionych rysowników. Każdy z komiksów został opatrzony rysunkami innego artysty. W ten sposób „Tygrys Johanna” został zilustrowany przez Chrisa Westona i Gary’ego Erskine’a, ”Dekownicy z D-Day” przez Johna Higginsa (znanego z serii „Hellblazer”), „Screaming Eagles” przez Dave’a Gibbonsa („Strażnicy”) oraz „Nightingale” przez Davida Lloyda („V jak vendetta”). Mimo że rysunki nie należą do wybitnych, to każdy z artystów wykonał kawał porządnej, komiksowej roboty. Szkoda jedynie, że jest to robota typowo rzemieślnicza. Niemniej jednak, na kadrach sporo się dzieje, a dynamika scen została bardzo dobrze oddana. Czytelnik nie ma też żadnych problemów z ogarnięciem tego co się na poszczególnych ilustracjach dzieje. Cieszą również dopracowane detale, zwłaszcza umundurowania i uzbrojenia, oraz dopieszczone tła.

„Opowieści wojenne” to udany zbiór komiksów rozgrywających się podczas II wojny światowej. Bardzo dynamiczne, naszpikowane akcją komiksy nie są nad wyraz wymagające, niemniej jednak zapewniają bardzo dobrą rozrywkę.

Autorzy: scenariusz – Garth Ennis, rysunki – Dave Gibbons, John Higgins, David Lloyd, Chris Weston, Gary Erskine, kolor – Pamela Rambo

Data wydania: Grudzień 2010 ( Wydanie: I)

stron: 240

Wydawnictwo: Mucha Comics

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *