Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety – Renee Engeln

obsesja-piekna-w-iext52936625Brzuch – za bardzo wystający. Biodra – zbyt szerokie. Włosy – za mocno kręcone. Piersi – za małe. Nos – garbaty. Pryszcze, zmarszczki, cellulit. Spodnie czy spódnica? Dekolt czy zapięcie pod szyję? Płaskie buty czy obcasy? Myśli młodszych i starszych dziewcząt dotyczące tych kwestii, czyli ciała i jego niedoskonałości, wyglądu, potrafią stanowić nawet 90 procent. Wydaje się, że szkoda na to czasu, że świat zajmują ważniejsze sprawy. Renee Engeln przekonuje, że współczesne dziewczyny i kobiety są przedmiotami w rękach koncernów kosmetycznych, medycyny estetycznej oraz mediów. „Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety” to książka niezwykle ważna dla zrozumienia i uświadomienia sobie, że wszystkie jesteśmy uwikłane w kompleksy spowodowane tym, czego oczekuje od nas społeczeństwo wychowane w kulcie piękna i młodości.

Książka składa się z pięciu części koncentrujących się na terminie „obsesja piękna” tłumaczy, czym jest, jak wpływa na kobiety, jak z nią walczyć oraz w jaki sposób media ją napędzają. Autorka – profesor psychologii Uniwersytetu Northwestern wprowadza nas w świat kobiet i ich manii dotyczącej wyglądu, nie tylko poprzez badania naukowe i ich wyniki, ale przede wszystkim przez rozmowy z bohaterkami zróżnicowanymi pod względem weku, pochodzenia, rasy, ale przede wszystkim doświadczenia. Punktem wspólnym dla tych opowieści jest oczywiście stosunek do swojego ciała – każda z kobiet miała lub wciąż ma problem z akceptacją.

Interesującymi fragmentami, które jeszcze szerzej otwierają nam oczy na problemy, z jakimi na co dzień boryka się połowa ludzkości, są te dotyczące kampanii reklamowych (ciekawe spojrzenie na kampanię Dove „Jesteś piękna”), życia celebrytów (m.in. sprawa słynnej, dużo odsłaniającej, zielonej sukienki Jennifer Lopez), seriali (np. „Seksu w wielkim mieście”), magazynów dla dziewcząt i kobiet, także tych ze zdrowiem w tytule. Cała ta lawina informacji docierających do nas codziennie – tych wszystkich wyretuszowanych zdjęć, komentarzy dotyczących wyglądu znanych lub mniej znanych osób, reklam – nie powoduje niczego pozytywnego, lecz pogłębia kompleksy i nakręca rynek produktów, które teoretycznie mają polepszyć nasz wygląd, czyli: nasze życie.

Podwójne standardy widoczne są na co dzień, na każdym kroku. Małym dziewczynkom mówi się, że są piękne – nikt tego nie mówi chłopcom. Strój na rozmowę rekrutacyjną dla mężczyzn oznacza garnitur i koszulę, dla kobiet to podjęcie wyboru dotyczącego ubrania (spódnica czy spodnie, płaskie buty czy szpilki, biżuteria czy bez), ale i fryzury (włosy rozpuszczone czy związane). Pokazanie się bez makijażu zawsze powoduje pytanie o chorobę lub złe samopoczucie. Kobiet dotyczy do tego jeszcze dbanie o depilację czy regulowanie brwi.

Obsesja piękna” jest wstrząsającą lekturą, która mocno uzmysławia nam, jak bardzo jesteśmy jako kobiety skupione na swoim wyglądzie, od niego uzależniając samopoczucie. To znakomity tekst dla rodziców – dzięki poradom zawartym gdzieś pomiędzy wypowiedziami bohaterek czy wynikami badań można nauczyć się innej rozmowy z córką.

Czas przestać koncentrować się na tym, czy jesteśmy na widoku, i wyjrzeć na świat. Jest tam wiele do zobaczenia – i wiele do zrobienia”.

Tytuł: „Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety”

Autorka: Renee Engeln

Przekład: Marta Komorowska

Wydawnictwo: Buchmann

Data wydania: 1 sierpnia 2018

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *